فرهنگ مدیریت دانش در سازمان

فرهنگ مدیریت دانش در سازمان

فرهنگ مدیریت دانش در سازمان

فرهنگ مدیریت دانش در سازمان در درجه اول در خصوص فرهنگ و تغییر فرهنگ است که در رابطه با ایجاد یک انتظار سازمانی و تمایل برای مدیریت حرفه‌ای دارایی‌های دانشی صحبت می‌کند. «نحوه انجام کارها» شامل توجه به برنامه‌ریزی دانش و استفاده از فعالیت‌های مدیریت دانش مانند فرآیندهای یادگیری تیمی، انجمن‌های اشتراک دانش و انتقال دانش فردی است.

مدیریت دانش به سیستم‌های فناوری اطلاعات یا حتی فرآیندها یا نقش‌ها در درجه اول توجه نمی‌کند.

کدام اولویت دارد: فرهنگ مدیریت دانش در سازمان  یا مدیریت دانش؟

گفته می‌شود که فرهنگ باید درست قبل از پیاده‌سازی مدیریت دانش ساخته شود. تجربه من خلاف این را نشان می‌دهد. از طریق معرفی، هدایت و طراحی چشم‌اندازها و فرآیندهای مدیریت دانش (با پشتیبانی ارتباطات و مدیریت مؤثر) در طول زمان، فرهنگ شروع به تغییر می‌کند.

طراحی ساختار مدیریت دانش

چگونه می‌توان به تغییر فرهنگی مورد نیاز خود دست یافت؟

دستیابی به این مسیر کار آسانی نیست؛ اما می‌توان آن را انجام داد. برخی از درس‌های کلیدی کمک کننده این مسیر در ذیل آمده است؛ اما این موارد به‌هیچ‌وجه جامع نیستند:

1. شما به گروه پشتیبانی کوچکی از افراد نیاز دارید که بتوانند به‌عنوان مشاور عمل کنند. آن‌ها می‌توانند شما را در نحوه دریافت مدیریت دانش راهنمایی کرده و به شما در دریافت سیگنال و نشانه‌ها از اطراف سازمان کمک کنند.

2. شما به یک دیدگاه روشن و قانع‌کننده برای مدیریت دانش نیاز دارید که هم جنبه‌های استراتژیک و هم تاکتیکی را پوشش می‌دهد.

3. مدیریت ارشد باید انتظارات را در رابطه با مدیریت دانش مشخص کند؛ نه به‌صورت ناگهانی یا «انفجار بزرگ[1]» بلکه با دقت به معرفی چشم‌انداز به‌عنوان یک تحول در سازمان بپردازد. مدیرعامل یک سازمان یک‌بار از من خواست تا ایمیلی برای همه کارکنان سازمان تهیه و ارسال کنم با این مضمون که: «مدیریت دانش در راه است، ما می‌خواهیم نحوه اجرای این نظام را برای ارتقاء عملکرد کسب‌وکار خود بیاموزیم. این کار به زمان نیاز دارد؛ اما از شما درخواست می‌کنم که مشارکت کرده و تا جایی که می‌توانید به این اتفاق کمک کنید.»

4. کسی که مدیریت دانش را رهبری می‌کند، باید یک رابط مؤثر باشد. این فرد باید از یک استراتژی و برنامه ارتباطات استفاده کرده تا علت، چگونگی و زمان برقراری ارتباط را مشخص کند. باید ذینفعان کلیدی را شناسایی کرده و با آن‌ها تعاملات مؤثر برقرار نماید.

5. دوره‌های آموزشی مدیریت دانش اجرا کنید. من دریافتم که دوره‌های یک‌روزه بخشی جدایی‌ناپذیر از استراتژی اجرای مدیریت دانش و همچنین آموزش است. دوره‌های آموزشی در بالا بردن آگاهی و درک و کمک به انتشار مدیریت دانش بسیار خوب عمل کرده‌اند.

6. انواع تغییرات رفتاری مورد نیاز برای اعمال جنبه‌های مختلف مدیریت دانش را درک کنید. در این مورد یادگیری طیفKM Collect v KM Connect و اینکه ورود هر یک به فرهنگ سازمان چه معنی می‌دهد، مفید خواهد بود.

7. برخی از رهبران اندیشمند و آگاه را بیابید و آن‌ها را بر روی عرشه کشتی سازمان سوار کنید تا بتوانند به انتشار خبر مدیریت دانش کمک کنند. انتظار می‌رود رئیس مدیریت دانش در مورد این موضوع علاقه زیادی داشته باشد – زمانی که رهبران کسب‌وکار در سراسر سازمان نیز شروع به پیشبرد اهداف مدیریت دانش می‌کنند، این مسیر آسان‌تر و فعالانه‌تر جلو می‌رود.

8. کسانی را که رفتارها و اقدامات خوبی در مسیر اجرای مدیریت دانش نشان می‌دهند شناسایی کرده و به آن‌ها پاداش دهید.

آموزش تدوین استراتژی مدیریت دانش

9. ریسک‌های پیش رو را اندازه‌گیری کنید. این کار ساده‌ای نیست و مستلزم زمان و مقدار مشخصی ریسک است و اغلب باعث می‌شود سازمان به شیوه‌های جدید در مورد مسائل فکر کند.

10. مقاوم باشید. اقلیت کوچکی به دلایل مختلف با مدیریت دانش مخالفت خواهند کرد؛ به‌عنوان مثال به دلیل دوست نداشتن تغییرات، عدم تمایل به تجربه فراتر از یک سازمان واحد، ترس از ناشناخته بودن یا حتی حسادت حرفه‌ای. در مجموع با حمایت مثبت بیشتر کارکنان و زمان کافی برای مشاهده مزایای مدیریت دانش، می‌توان بر این امر غلبه کرد.

به‌طور خلاصه، این مسیر یک چشم‌انداز بلندمدت است که ممکن است سال‌ها به طول بیانجامد نه صرفاً هفته‌ها یا ماه‌ها. خبر خوب این است که قرار نیست در زمینه فناوری اطلاعات سرمایه‌گذاری هنگفتی صرف شود – اغلب سازمان‌ها از قبل فناوری اطلاعات مورد نیاز خود را دارند، فقط از آن به‌درستی استفاده نمی‌کنند.

با گذشت زمان، مزایای پیاده‌سازی مدیریت دانش شروع به ظاهر شدن می‌کنند و اغلب این مزایا نه فقط در ارزش کسب‌وکار بلکه در انسجام و کار گروهی سازمان مهم هستند. موارد ذکر شده در این مقاله به پیشرفت در پذیرش مدیریت دانش و تبدیل شدن به یک روال کسب‌وکار کمک می‌کنند.

منبع:

http://www.hartfield-km.com/blog/knowledge-management-culture

[1] BigBang

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

5 × سه =