مزایای پیاده‌سازی مدیریت دانش

مزایای پیاده‌سازی مدیریت دانش

مطالب زیادی مزایای پیاده‌سازی مدیریت دانش را ارائه داده‌اند. در این مطلب 5 مزیت مدیریت دانش که سازمان‌ها را به پیاده‌سازی مدیریت دانش ترغیب می‌کند، بر اساس مقاله‌ای که از اِستان گارفیلد منتشر شده، به صورت خلاصه تشریح شده است.

مدیریت دانش دانا

1- استفاده مجدد از ایده ها ، اسناد و تخصص

هنگامی یک فرآیند موثر ایجاد می‌کنید که اطمینان حاصل کنید که سایر کارکنان هر بار که نیاز مشابهی بوجود می‌آید؛ می‌توانند از این فرآیند استفاده کنند. اگر کارمندی سندی نوشته است که نیازهای مکرر سایر کارکنان را برطرف می‌کند، باید در همه موقعیت‌های مشابه آینده مورد استفاده قرار گیرد. هنگامی که اعضای سازمان شما به چگونگی حل یک مشکل رایج پی برده‌اند ، نحوه ارائه خدمات مکرر را می‌دانند؛ به عبارتی همانگونه که بازیافت مواد برای محیط زیست مفید است؛ استفاده مجدد دانش برای سازمان مفید است، زیرا باعث کاهش کار مجدد، جلوگیری از مشکلات، صرفه‌جویی در زمان و تسریع در پیشرفت سازمان می‌شود.

2- اجتناب از تلاش بیهوده و صرفه‌جویی در زمان و هزینه

هیچ‌یک از کارکنان سازمان دوست ندارند وقت خود را برای انجام دوباره کاری صرف کند؛ اما آنها به دلایل مختلف این کار را همیشه انجام می‌دهند. اجتناب از تکرار تلاش موجب صرفه‌جویی در وقت و هزینه، حفظ روحیه کارکنان و ساده سازی کار می‌شود. با صرف نکردن زمان برای اختراع مجدد چرخ  می‌توانید زمان بیشتری برای اختراع چیز جدیدی که سازمان به آن نیاز دارد داشته باشید.

3- اجتناب از اشتباهات یکسان

جورج سانتایانا گفت: “کسانی که تاریخ را نادیده می‌گیرند محکوم به تکرار آن هستند.” اگر از اشتباهات خود درس نگیریم، آنها را بارها و بارها تجربه خواهیم کرد. مدیریت دانش به ما امکان می‌دهد درس‌های آموخته شده را نه تنها در مورد موفقیت‌ها  بلکه در مورد شکست‌ها نیز به اشتراک بگذاریم. برای انجام این کار ما باید فرهنگ اعتماد، صراحت و پاداش را برای تمایل به صحبت در مورد اشتباهات خود داشته باشیم. مزایای بالقوه بسیار زیاد است. به عنوان مثال اگر ناسا بفهمد چرا یک شاتل فضایی منفجر شد، می‌تواند از تکرار مجدد آن حادثه جلوگیری کرده و جان افراد را نجات دهد. اگر FEMA بداند که در پاسخ به طوفان کاترینا چه اشتباهی رخ داده است، می‌تواند تلفات ناشی از بلایای آینده را کاهش دهد. اگر مهندسان بدانند که چرا بزرگراه‌ها و ساختمان‌ها در طول زمین لرزه قبلی فرو ریختند می‌توانند مسیرهای جدیدی را طراحی کنند تا در برابر زلزله‌های بعدی بهتر مقاومت کنند. اگر می‌دانید که آخرین پیشنهاد یا برآورد شما 50 درصد دست کم گرفته شده است، می‌توانید پیشنهاد بعدی خود را را دقیق تر کنید و در نتیجه به جای متحمل ضرر زیاد سود مناسبی کسب کنید.

blank

4- بهره گیری از تخصص و تجربه موجود

تیم‌ها از مهارت‌ها و دانش فردی هریک از اعضا بهره‌مند می‌شوند. هرچه تخصص اعضای تیم بیشتر باشد قدرت تیم بیشتر است. در سازمان‌های بزرگ، کارکنانی با توانایی‌ها و تجربه‎ و دانش بسیار متفاوت وجود دارند؛ بنابراین باید از این امر منفعت کسب کرد؛ اما با افزایش تعداد کارکنان، اطلاع از مهارت و دانش دیگران برای هر کارمند دشوارتر می‌شود؛ بنابراین اگرچه افرادی با دانشی در سازمان وجود دارند که می‌توانند به کارکنان دیگر سازمان کمک کنند، اما آنها از یکدیگر اطلاع ندارند. از لو پل پلات ، مدیرعامل سابق HP ، نقل قول می‌شود که “اگر HP می‌دانست HP  چه می‌داند ، سه برابر بیشتر بهره‌وری می‌داشت.” دانستن آنچه دیگران می‌دانند می‌تواند در مواقع ضروری بسیار مفید باشد؛ زیرا شما از تجربیات آنها درس می‌گیرید و آن را برای نیازهای فعلی خود به کار می‌برید.

مدیریت دانش دانا

5- تسریع تحویل به مشتریان

سرعت اجرا یکی دیگر از تمایزات مهم بین رقبا است. شرکتی که بتواند زودتر و با کیفیت بهتر محصول را به مشتریان تحویل دهد برنده است. به اشتراک گذاری دانش، استفاده مجدد و نوآوری می‌تواند زمان ارائه پیشنهاد، محصول یا خدمات به مشتری را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

منبع:

https://www.linkedin.com/pulse/20140811204044-2500783-15-knowledge-management-benefits/

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − دو =