پیاده‌سازی تکنیک استخراج دانش در پژوهشکده بیمه

پیاده‌سازی تکنیک استخراج دانش در پژوهشکده بیمه

پیاده‌سازی تکنیک استخراج دانش در پژوهشکده بیمه

پروژه پیاده‌سازی راهکارهای مدیریت دانش در پژوهشکده بیمه  با هدف حفظ سرمایه‌های دانشی و تجربیات خبرگان این سازمان در حال اجراست. پس از بررسی‌های انجام شده در این سازمان، تکنیک‌ها و ابزارهای مدیریت دانش مورد نیاز تعیین شدند. یکی از راهکارهای مهم در پژوهشگاه بیمه پیاده‌سازی تکنیک استخراج دانش با هدف مستندسازی تجاربیات افراد خبره صنعت بیمه کشور است. بدین منظور فرایند استخراج دانش برای خبرگان منتخب این صنعت در حال انجام است. پس از پایان این فرایند، نتایج حاصل از این مرحله از پروژه پیاده‌سازی مدیریت دانش در پژوهشکده بیمه به صورت “کتاب‌ تجربیات خبرگان منتشر شده و در اختیار کلیه شرکت‌های بیمه کشور قرار می‌گیرد.

 

 

blank

استخراج دانش

استخراج دانش (KE) شامل مجموعه‌ای از تکنیک­‌ها و روش‌هایی است که در استخراج دانش متخصصان و خبرگان از آن­ها استفاده شود. این تکنیک به طور معمول از طریق نوعی تعامل مستقیم با خبره[1] قابل انجام است. از نظر مدیریت دانش، اکثر کارکنان سازمان مادامی که دارای دانش کافی برای سازمان باشند می‌توانند به عنوان “متخصص یا خبره” شناخته شوند.

منابع انسانی به دلیل محدودیت ظرفیت ضمیر خودآگاه قادر به حفظ و یادآوری تمامی مطالب به طور فی‌البداهه و کامل نیستند، همچنین عقیده اندیشمندان بر آن است که از این پس در عصر دانش بنیان هر فرد نباید تجربیات و اطلاعات خود را ملک شخصی خود بداند و به عنوان سرقفلی و سرمایه حرفه و کار خود قرار دهد. از این رو مستندسازی روش ها، فنون و آموخته‌های انسان‌ها، راهکارهای مطمئن در انتقال تجربیات فردی و اجتماعی به دیگران است، تا جایی که سازمان های پیشتاز برای بهبود عملکرد کسب و کار، در حال گذر از دوران انباشت دانش فردی کارکنان به سوی دوران نگهداری دانش برای منفعت جمعی می‌باشند، زیرا در بسیاری از مواقع حفظ نظام یافته سوابق و تجربیات ارزشمند و انتقال صحیح آن به افراد در ابعاد وسیع اقتصادی و صنعتی می‌تواند مزیت های بسیاری نظیر کاهش زمان، جلوگیری از تکرار آزمون های پیشین و گاهی اوقات مخرب، ممانعت از هزینه‌های سخت افزاری و نرم افزاری برای دستیابی به یک تجربه و یا واقعه را به همراه داشته باشد.

راهکارهای مدیریت دانش

پژوهشکده بیمه

این سازمان با هدف پاسخگويی به بخشی از نيازهای پژوهشی و توسعه تحقيقات علمی و كاربردی در زمينه بيمه، ساماندهی پژوهش‌های بيمه‌ای و فراهم آوردن بستر مناسب رشد و توسعه صنعت بيمه در سال 1384 تشکیل شده است. در حال حاضر پژوهشكده بيمه با سه گروه پژوهشی بيمه‌های اموال و مسئوليت، گروه پژوهشی بيمه‌های اشخاص و گروه پژوهشی عمومی بيمه مشغول به فعالیت‌ است.

پس از موافقت قطعی شورای گسترش آموزش عالي با ايجاد پژوهشكده بيمه تهيه و تنظيم اساسنامه در دستور كار قرار گرفت و اساسنامه تنظيم شده به وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آوری ارسال و مراحل تصويب آن پيگيری شد. اساسنامه مزبور پس از تصويب شورای گسترش آموزش عالی در تاريخ 17؍10؍1384، برای اجرا در تاريخ 20؍12؍1384 به بيمه مركزی جمهوری اسلامي ايران ابلاغ گرديد. در اجرای ماده 5 اساسنامه (اركان پژوهشكده بيمه) تعيين اعضاء هيأت امنا پيگيری و در تاريخ 11؍7؍1385 احكام پنج نفر از اعضای پيشنهادی هيأت امناء پژوهشكده بيمه صادر و ابلاغ گرديد. پژوهشكده بيمه كه جهت تأمين نيازهای پژوهشي صنعت بيمه كشور تأسيس شده و وابسته به بيمه مركزي جمهوری اسلامی ايران می‌باشد از شركت‌های بيمه نيز طرح‌های پژوهشی و كمك مالی می‌پذيرد.

اين پژوهشكده از نظر علمی تابع قوانين پژوهشی وزارت علوم، تحقيقات و فناوری است و با مراكز دانشگاهی و پژوهشی داخل و خارج از كشور همكاری‌های علمی و پژوهشی دارد.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

بیست − 10 =