پیاده‌سازی تکنیک استخراج دانش در شرکت مهندسی و توسعه گاز

پیاده‌سازی تکنیک استخراج دانش در شرکت مهندسی و توسعه گاز

پیاده‌سازی تکنیک استخراج دانش در شرکت مهندسی و توسعه گاز

پیاده‌سازی تکنیک استخراج دانش برای خبرگان منتخب شرکت مهندسی و توسعه گاز آغاز شد. بدین منظور پس از شناسایی خبرگان در آستانه بازنشستگی این شرکت و تعیین اولویت‌های سال جاری، فرایند مستندسازی تجربیات  با تکنیک استخراج دانش در شرکت مهندسی و توسعه گاز آغاز شد. گروه مشاوره مدیریت دانش دانا در پیاده‌سازی این تکنیک مدیریت دانش از رویکرد منتورینگ بهره می‌برد تا پس از اتمام پروژه، سفیران دانش شرکت مهندسی و توسعه گاز فعالیت‌های مدیریت دانشی را در این سازمان ادامه دهند و تجربیات و درس‌آموخته‌های سایر خبرگان سازمان را مدون کنند.

blank

مستندسازی تجارب خبرگان مبتنی بر متد Knowledge Elicitation

استخراج دانش (KE) شامل مجموعه‌ای از تکنیک­ها و روش‌هایی است که در استخراج دانش متخصصان  و خبرگان از آن­ها استفاده شود. این تکنیک به طور معمول از طریق نوعی تعامل مستقیم با خبره[1] قابل انجام است. از نظر مدیریت دانش، اکثر پرسنل سازمان  مادامی که دارای دانش کافی برای سازمان باشند می‌توانند به عنوان “متخصص یا خبره” شناخته شوند.

منابع انسانی به دلیل محدودیت ظرفیت ضمیر خودآگاه قادر به حفظ و یادآوری تمامی مطالب به طور فی‌البداهه و کامل نیستند، همچنین عقیده اندیشمندان بر آن است که از این پس در عصر دانش بنیان هر فرد نباید تجربیات و اطلاعات خود را ملک شخصی خود بداند و به عنوان سرقفلی و سرمایه حرفه و کار خود قرار دهد. از این رو مستندسازی روش ها، فنون و آموخته‌های انسان‌ها، راهکارهای مطمئن در انتقال تجربیات فردی و اجتماعی به دیگران است، تا جایی که سازمان های پیشتاز برای بهبود عملکرد کسب و کار، در حال گذر از دوران انباشت دانش فردی کارکنان به سوی دوران نگهداری دانش برای منفعت جمعی می‌باشند، زیرا در بسیاری از مواقع حفظ نظام یافته سوابق و تجربیات ارزشمند و انتقال صحیح آن به افراد در ابعاد وسیع اقتصادی و صنعتی می‌تواند مزیت های بسیاری نظیر کاهش زمان، جلوگیری از تکرار آزمون های پیشین و گاهی اوقات مخرب، ممانعت از هزینه‌های سخت افزاری و نرم افزاری برای دستیابی به یک تجربه و یا واقعه را به همراه داشته باشد.

شرکت مهندسی و توسعه گاز

شرکت مهندسی و توسعه گاز یکی از شركت‌های تابعه شركت ملي گاز ايران است كه بر اساس نظام اجرايی طرح‌های صنعت نفت پايه‌گذاری شده است و به‌عنوان يكي از شركت‌های مهندسی و ساخت طرح‌های صنعت نفت و گاز كشور، مسئوليت مطالعات فنی، اقتصادی، مهندسی پایه و تفصيلی، تامين منابع و مديريت اجرای طرح‌ها و پروژه‌های مصوب شركت ملي گاز ايران را د بر عهده دارد.

این شرکت تلاش می‌کند تا از طریق توسعه بسترهای همکاری فنی و تجاری با شرکت‌های بخش خصوصی و دولتی اعم از داخلی و خارجی به شرکت ملی گاز ایران کمک می‌کند تا زیرساخت‌های لازم برای تامین پایدار انرژی گاز کشور و صادرات آن را توسعه دهد. تبدیل‌شدن به یکی از سازمان‌های پروژه محور حوزه صنعت گاز در کلاس جهانی از طریق توسعه قابلیت‌های سازمانی و شبکه‌های همکاری ملی و بین‌المللی چشم‌انداز این شرکت است.

 

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

20 + یازده =