پیاده‌سازی تکنیک‌ انجمن خبرگی در منطقه 2 عملیات انتقال گاز

پیاده‌سازی تکنیک‌ انجمن خبرگی در منطقه 2 عملیات انتقال گاز

اقدامات پروژه پیاده‌سازی مدیریت دانش در شرکت انتقال گاز ایران با پیاده‌سازی تکنیک‌ انجمن خبرگی در منطقه 2 عملیات انتقال گاز  ادامه یافت. بدین منظور،  بیش از 10 نفر از خبرگان و متخصصان این منطقه در راستای بررسی چالش‌های تاسیساتی «کمپرسور محوری توربینهای زیمنس 600 SGT » و ارائه راهکارهای پیشنهادی دور هم جمع شدند و با استفاده از تکنیک انجمن‌های خبرگی به این مهم پردختند.

 

پروژه پیاده‌سازی مدیریت دانش در شرکت انتقال گاز ایران

پروژه پیاده‌سازی مدیریت دانش در شرکت انتقال گاز ایران از سال 1399 آغاز شده و تا اواخر سال 1401 ادامه دارد. این پروژه یکی از بزرگترین پروژه‌های مدیریت دانش در سطح کشور است. گروه مشاوره مدیریت دانش دانا برای پیاده‌سازی مدیریت دانش در شرکت انتقال گاز ایران از رویکرد منتورینگ بهره می‌برد تا پس از اتمام پروژه، سفیران دانش شرکت انتقال گاز ایران، فعالیت‌های مدیریت دانش را در این سازمان ادامه دهند.

با توجه به اینکه شرکت انتقال گاز ایران یکی از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت ملی گاز ایران است، دستورالعمل مدیریت دانش در این شرکت بر اساس دستورالعمل مدیریت دانش در دستگاه‌های اجرایی در دستگاه‌های اجرایی تدوین شده است.

شرکت انتقال گاز ایران

شرکت انتقال گاز بعنوان بزرگترین زیرمجموعه شرکت ملی گاز ایران از ابتدای تاسیس شرکت ملی گاز ایران در سال 1344 تحت مدیریت شرکت پالایش و انتقال گاز فعالیت داشته است، این مجموعه عظیم در سال 84 به عنوان مدیریت انتقال گاز از نظر ساختاری از بخش پالایش تفکیک و در پایان سال 85 به شرکت انتقال گاز تبدیل گردید. این شرکت با بکارگیری 20 درصد نیروی انسانی شاغل (حدود 11 هزار نفر) در صنعت گاز، وظیفه خطیر مدیریت، حفظ، نگهداشت و بهره برداری از 70 درصد دارایی های فیزیکی این صنعت عظیم را بعهده دارد.

مهمترین وظیفه شرکت انتقال گاز ایران خرید و حق العمل کاری گاز طبیعی، اتان، گاز مایع و مایعات گازی از منابع تولید داخلی و خارجی و فروش به مبادی تعیین شده داخلی و پایانه های صادراتی و انجام سوآپ فرآورده های فوق الذکر می باشد. این مهم توسط ده منطقه عملیاتی که شامل منطقه 1 (خوزستان)، منطقه 2 (اصفهان)، منطقه 3 (تهران)، منطقه 4 (خراسان)، منطقه 5 (فارس)، منطقه 6 (هرمزگان)، منطقه 7 (همدان)، منطقه 8 (آذربایجان شرقی)، منطقه 9 (مازندران) و منطقه 10 (بوشهر) می باشد، به انجام می رسد.
 این شرکت از لحاظ حجم خطوط لوله و تأسیسات تحت بهره برداری (بیش از 36 هزار کیلومتر خط لوله و 81 ایستگاه تقویت فشار گاز)، رتبه نخست را در آسیا و خاورمیانه و رتبه چهارم را در جهان پس از کشورهای آمریکا، روسیه و کانادا به خود اختصاص داده است. همچنین این شرکت پتانسیل انتقال بیش از 280 میلیارد متر مکعب گاز در سال را دارا می باشد.
شرکت انتقال گاز ماموریت خود را براساس انتقال پاک، ایمن، پایدار و بهره ور گاز طبیعی تعیین نموده و توان عملیاتی خود را به افزایش ظرفیت انتقال گاز کشور از طریق بهره برداری از تأسیسات جدید، بهینه سازی شبکه موجود انتقال گاز و استقرار سیستم های پشتیبانی در حوزه های مختلف معطوف داشته است.
فعالیت این شرکت در حوزه ذخیره سازی گاز طبیعی به وسیله واحد های توربو کمپرسوری مجتمع سراجه، به منظور ذخیره گاز در فصول کم مصرف و استفاده در زمان های حداکثر مصرف (فصول سرد) با قابلیت تزریق و برداشت بیش از 900 میلیون متر مکعب در سال انجام می پذیرد.

 

گروه مشاوره مدیریت دانش دانا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − هفت =