اشتراک‌گذاری دانش، موانع و راهکارها

اشتراک‌گذاری دانش، موانع و راهکارها

اشتراک‌گذاری دانش، موانع و راهکارها

اشتراک‌گذاری دانش، موانع و راهکارها عنوان مطلبی است که به ضرورت انتقال دانش و چالش‌ها و راهکارهای آن می پردازد.

در سرتاسر جهان کارکنان در حال دریافت آموزش تخصصی در حوزه‌های مربوط به خودشان هستند و هزاران ساعت برای رشد توانایی‌های خود وقت صرف می‌کنند و از مهارت‌های خود برای ارائه خدمت به مشتریان استفاده می‌کنند. در سالیان اخیر سازمان‌ها اهمیت به اشتراک‌گذاری دانش را بیش از پیش درک کرده‌اند. تمرکز بر انتقال دانش خبرگان و متخصصان در یک سازمان به دیگر همکاران موجب رشد و توسعه شده و ارائه خدمات بهتر به مشتریان را تسهیل می‌کند.

به اشتراک‌گذاری دانش و یا انتقال دانش به عنوان روشی برای انتقال دانش از یک شخص به شخص دیگری تعریف می‌شود. این انتقال نه تنها به سازمان‌ها اجازه می‌داد تا یک کارمند متوسط را با دانش و قدرت بیشتری تقویت کنند؛ بلکه باعث بهبود انجام کار بین دپارتمان‌های مختلفی نیز می‌شود. با داشتن کارمندان توانمند و دپارتمان‌های پویا که داده‌ها را به صورت افقی به اشتراک می‌گذارند، سیستم‌های قدرتمند مدیریت دانش به سازمان‌ها این امکان را می‌دهد تا در حل مسئله با کارآیی بیشتر، رضایت مشتری را به طرز چشمگیری افزایش دهند.

به همین دلیل انتقال دانش یکی از مؤلفه‌های اصلی هر شرکت موفق است. به عنوان مثال، تصور کنید که یک شرکت تولید کننده کفش در بازار ساحلی جدید نفوذ کرده و محصولاتش را در مجموعه‌ای از رنگ‌های تابستانی عرضه کرده است. اما کسب و کارش در حال رکود است، زیرا آن‌ها در اواخر سال وارد بازار اشباع مد تابستان می‌شوند. شخصی در قسمت خدمات مشتری متوجه می‌شود كه این كفش‌ها به دلیل کفی تخت گسترده‌ای كه دارند برای دویدن در ساحل بسیار مناسب است، اما نه دویدن در زمین سختی كه در ابتدا برای آن تبلیغ شده است، زیرا كف آن بسیار نازك است. آنها این اطلاعات را از طریق بازخورد آنلاین و معیارهای دیگری مانند اینکه در کدام مناطق شهر، خرید و استفاده زیاد از کفش مشاهده شده، سواحل ماسه‌ای شنی به دست می‌آورند. آن‌ها اکنون دو گزینه دارند:

  1. این دانش را احتکار کند، زیرا این کارمند هیچ دخالتی در فرایندهای توسعه یا بازاریابی ندارد، بنابراین در این حالت دانش این کارمند از فرایندی که بر خروجی کلی تاثیرگذار است کنار گذاشته می‌شود. این امر مانع تقویت روحیه همکاری کارمند به عنوان یک دارایی برای تیم می‌شود.
  2. این دانش را از طریق سیستم انتقال دانش که دقیقاً برای همین منظور طراحی شده است، با تیم فروش خود در در دفتر مرکزی شرکت به اشتراک بگذارد.

اگر مسیر شماره 2 در دسترس او باشد، بخش فروش می‌تواند از همان سیستم انتقال دانش برای به دست آوردن این دانش و ادغام آن در تاکتیک‌های خود استفاده کند. کمپین بعدی کفش‌های کف تخت را برای دویدن راحت در ساحل تبلیغ می‌کند و تقاضا در شهر از طریق سقف است.

مدیریت دانش

 

با رشد اندازه شرکت‌ها‌، مدیریت دانش آنها نیز باید با اندازه آنها مطابقت داشته باشد تا انتقال و جریان روان دانش را حفظ کنند. از آنجا که صدها نفر در سراسر جهان شروع به کار با یکدیگر می‌کنند، برخی از رایج‌ترین مشکلات اساسی در انتقال دانش عبارتند از:

عامل فاصله در انتقال دانش

اختلاف زمانی در اینجا مانع اصلی هستند، حتی با وجود امکان ارسال داده‌های نامحدود در سراسر جهان در چند ثانیه، در انتقال دانش تأخیر وجود دارد. برای دهه‌ها، بازرگانان برای انجام تجارت در سراسر قاره‌ها با هزینه زیادی سفر می‌کردند. اما همگام سازی تجارت این امر را می طلبید، تا اینکه با ظهور مدیریت دانش و سیستم های اشتراک دانش از طریق فناوری‌های جدید اتصال و اشتراک این روند تغییر کرد.

موانع مربوط به زبان، فرهنگ و دیدگاه در انتقال دانش

اشتراک دانش پایان همه چیز نیست، دانش باید در یک قالب قابل درک باشد تا گیرنده از آن بهره‌مند شود. پروتکل‌های ارتباطی متمرکز که از طریق تکنیک‌ها و ابزارهای مدیریت دانش در بین شرکت‌ها به اشتراک گذاشته شده است، به مبارزه با این امر کمک کرده‌اند و انتقال دانش نقش مهمی در استانداردسازی پروتکل‌ها دارد. تفاوت‌های ظریف فرهنگی، درک اشتباه از موضوعات در مناطق مختلف و دیدگاه‌های مختلفی که دقیقاً خارج از منظور واقعی  از جمله موانع انتقال صحیح دانش هستند.

عدم آگاهی، ابتکار عمل یا اعتماد

این مانع از موانع انسانی است که می‌تواند جریان انتقال دانش را متوقف کند. عدم آگاهی از اهمیت به اشتراک گذاری دانش، عدم آگاهی از اهمیت مهارت‌های فرد و به اشتراک گذاری آن و کانال‌های موجود برای اشتراک اطلاعات، همه مانع از انتقال اطلاعات حیاتی کارمندان می‌شوند. بعلاوه، عدم وجود انگیزه‌های مرتبط با اشتراک دانش مانع پیشرفت خواهد شد، زیرا افراد دانش خود را برای تلاش برای بدست آوردن قدرت و موقعیت برای خود ذخیره می‌کنند. شناخت اهمیت انتقال دانش همچنین به معنای شناخت اهمیت کسانی است که دانش را در اختیاردارند و این ارزش باید احساس شود.

مانند هر فرآیند در مقیاس بزرگ، برنامه‌های انتقال دانش باید با توجه به جزئیات، پرسنل و پایداری تنظیم شوند. در بالا، چندین مانع در انتقال دانش وجود دارد – برخی از موانع مربوط به انسان‌هاست و برخی از آنها مربوط به تکنولوژی. یک نرم افزار یا شرکت مدیریت دانش خوب به شما کمک می‌کند تا این موانع را پشت سر بگذارید و به طور مداوم توانایی شما را برای به اشتراک گذاشتن داده‌ها برای کسب منافع عمومی افزایش دهد. اما قبل از اینکه بتوانیم اطلاعات را به اشتراک بگذاریم، باید آنها را بدست آوریم. بعد از اینکه آن را به اشتراک گذاشتیم، باید آن را بکار بگیریم، هیچ اطلاعاتی شناخته شده است و هرگز استفاده نشده است. بنابراین، اگر می‌خواهید یک سیستم انتقال دانش راه اندازی کنید، مراحل انتقال موفقیت آمیز را در زیر جمع بندی کرده‌ایم:

1- شناسایی و به دست آوردن دانش

شرکت شما برای موفقیت به چه مهارت‌هایی نیاز دارد؟ در صورت مطالعه چه زمینه‌های تخصصی بیشترین سود را برای شما خواهد داشت؟ افرادی که ایده می‌آفریند چه کسانی هستند و چه کسانی آن‌ها را اجرا می‌کنند؟ آنچه را دنبال می‌کنید شناسایی کنید؛ مهارت‌هایی را که در حال حاضر در شرکت شما وجود ندارد استخدام کنید و دانش کل را بدست آورید.

2- ذخیره دانش

شما منبع دانش خود را پیدا کرده‌اید. اکنون به یک زیرساخت برای ذخیره سازی آن در قالب دسترسی آسان نیاز دارید. به Google Drive یا سرویس‌های ابری فکر کنید.

3- انتقال دانش

در اینجاست که برنامه مدیریت دانش شما تفاوت فاحشی ایجاد می کند. گسترش دانش هدف اصلی این تمرین است، اما شما نمی خواهید  کارکنان را در اطلاعاتی که مربوط به آن‌ها نیست غرق کنید. یک شرکت مدیریت دانش خوب به شما کمک می‌کند تا انتقال دانش به بخش‌های مربوطه را ساده کنید، سیستم اشتراک بین آن‌ها را تنظیم کنید و بازخورد را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که داده های شما به جایی که واقعاً لازم است بروند.

4- کاربرد

انتقال دانش فقط در صورت کارایی دانش مؤثر است. ابزارهای مدیریت دانش به شما معیارهایی می‌دهند تا ببینید آیا دانش کاربردی نتایج لازم را می‌گیرد یا خیر. به عنوان مثال، اگر دانش در مورد شکایات رایج در مورد یک محصول از یک بخش خدمات مشتری به اشتراک گذاشته شود، یک تیم توسعه دهنده می‌تواند آن دانش را برای بهبود بیشتر محصول به کار گیرد و با استفاده از معیارهای مدیریت دانش، در صورت افزایش تعامل مثبت مشتری، نتیجه گیری کند.

ایجاد یک چارچوب انتقال دانش کافی نیست؛ با این حال، شما سیستم را به صورت مداوم حفظ می‌کنید. در حالی که کارشناسان مدیریت دانش می‌توانند به شما در ایجاد سیستم کمک کنند، انتقال موفقیت آمیز دانش نیز به فرایندهای داخلی بستگی دارد. به این صورت که:

فرهنگ اشتراک ایده‌های جدید و قدیمی را پرورش دهید

راه حل‌های نوآورانه، روش‌های حل مسئله قدیمی، ایده های درخشان و به صورت کلی کشف دانش جدید برای رشد یک شرکت حیاتی است. اما ایجاد فرهنگ اشتراک دانش در جایی که این ایده‌ها گسترش می‌یابد از اهمیت بیشتری برخوردار است، در غیر اینصورت دانش جدید هیچ هدفی نخواهد داشت.

از طریق برنامه‌های کشف، سرمایه‌گذاری در ایده‌پردازی و انگیزه‌ها برای از بین بردن هرگونه موانع ارتباطی یا شخصی که ممکن است مانع به اشتراک گذاری داده‌ها برای حل مسئله شود، پیگیری و اشتراک دانش جدید را تشویق کنید. یک سکوی موثر مدیریت دانش، انتقال دائمی دانش را امکان‌پذیر می‌کند و ایده‌ها را از طریق سازمان شما در همه جهات، با شرکت شما به راحتی به سمت موفقیت سوق می‌دهد.

منبع:

knowmax.ai/blog/knowledge-transfer/

 

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

چهارده + چهارده =