فرآیند ایجاد دانش

فرآیند ایجاد دانش

فرآیند ایجاد دانش شامل خلق و ثبت و اشتراک دانش و بکارگیری دانش است. مدیریت دانش شامل مفاهیم، رویکردها، روش‌ها، تکنیک‌ها، محصولات، خدمات و ایده‌های جدید است که می‌تواند برای منافع سازمان‌ها مورد استفاده قرار گیرد. ایجاد محصولات و خدمات جدید و ارائه ایده‌های نو برای آزمایش و توسعه روش‌ها و فرآیندهای مبتکرانه می‌تواند به تغییر یک سازمان، صنعت یا یک کشور کمک کند؛ همچنین ایجاد منابع جدید تقاضای مشتری، تحریک رشد فردی و سازمانی و بازنگری و بازاندیشی قوانین موجود می‌تواند به توسعه، پیشرفت و پایداری یک سازمان کمک کند. عدم انجام این کار ممکن است منجر به رکود، پوسیدگی یا مرگ شغلی و سازمانی شود.

مدیریت دانش می‌تواند با ارائه مداوم منبع ایده‌ها و تجارب به تحریک نوآوری کمک کند. افراد از طریق تعامل خود به عنوان بخشی از شبکه‌ها به ارائه بهترین ایده‌ها کمک می‌کنند. انتشار وایت پیپر[1] باعث تحریک تفکر خلاق و تحلیل دانش جمع‌آوری‌شده می‌شود و الگوها و فرصت‌هایی را برای پیشرفت‌های جدید آشکار می کند. بسیاری از سازمان‌ها دوست دارند به خاطر نوآوری‌ها و ابداعات خود شناخته شوند؛ اما تبدیل این آرزو به واقعیت همیشه آسان نیست. ارتباط افراد خلاق با یکدیگر از طریق جوامع، کشف الگوها از طریق تجزیه و تحلیل و تدوین فرآیندهایی برای ایجاد دانش جدید می‌تواند به تحریک نوآوری کمک کند.

چند مثال‌

یک مثال از ایجاد دانش، فرآیند ثبت اختراع است. وقتی ایده‌ای برای اختراع، با دیگران در یک سازمان به اشتراک گذاشته شود، می‌تواند منجر به پیشنهادات مفیدی برای بهبود و پیشرفت گردد و نیز از تکرار کارهای مشابه و دوباره‌کاری جلوگیری کند.

مثال دیگر؛ فرآیند تبدیل تجربه عملی به روش‌های استاندارد جدید است. فرآیندی که افراد، روش‌های بهبودیافته‌ای از کارها را کشف کرده و بینش خود را به روش‌های جدید تبدیل می‌کنند. این اقدام منجر به ارائه دانش جدید به دیگران می‌شود.

حتی چیزی به سادگی دعوت منظم از افراد توانمند برای ارائه آخرین ایده‌ها و اختراعات خود در طول رویدادهای اجتماعی می‌تواند به یک فرآیند خلق دانش تبدیل شود. به عنوان بخشی از این سخنرانی‌ها، فرصتی را برای افراد ایجاد کنید تا در مورد راه‌هایی برای به‌کارگیری این مفاهیم، بحث و تبادل نظر کنند. پیشنهاد دهید ایده‌های خوب دنبال شوند و آن‌ها را در رویدادهای آینده پیگیری کنید.

در کنار آن، ارائه یک فرآیند آسان برای ارسال، بررسی و انتشار وایت پیپرهایی که باید ارائه، مرور و منتشر شوند، می‌تواند ایجاد دانش را تسهیل کند. راهی برای اشتراک در نشریات جدید در زمینه‌های مورد علاقه، ارتباط با نویسندگان، و همکاری در تقویت ایده‌های منتشر شده ارائه دهید.

blank

ایده‌های کاربردی برای نوآوری

در اینجا 10 راه برای تحریک نوآوری بیان شده است.

 1. از انجمن‌های خبرگی داخلی و خارجی ایده بگیرید.
 2. از نمونه‌های خوب دیگر سازمان‌ها مانند جایزه Netflix ، P&G Connect & Develop ، IBM Jams و InnoCentive الگوبرداری کنید.
 3. آزمایش‌هایی را برای امتحان روش‌های جدید انجام دهید. نتایج را تجزیه و تحلیل کرده و موثرترین آن‌ها را انتخاب کنید.
 4. پیشنهادات خود را مطرح و با آزمایش، آن‌ها را تایید کرده و سپس بهبود دهید.
 5. با پشتیبانی از یکپارچه‌سازی ابزارهای مختلف، نوآوری را فعال کنید.
 6. کافه‌های دانشی، گروه‌های مباحثه و جلسات طوفان فکری را تشکیل دهید تا افراد در مورد شیوه‌های جدید و بهتر انجام کارها فکر کنند. بهترین ایده‌ها را انتخاب و آن‌ها را اجرا کنید.
 7. به طور منظم چالش‌های نوآوری، مسابقات و تورنومنت‌هایی را برگزار کنید.
 8. از افراد بخواهید از ابزارهای همکاری مانند شبکه‌های اجتماعی سازمانی (ESN) برای بحث در مورد ایده‌های بهبود، رویکردهای جدید و پیشرفت‌ها استفاده کنند.
 9. افراد خارج از سازمان خود را دعوت کنید تا با تماس‌ها، حضور در جلسات و شرکت در کارگاه‌های آموزشی با کارکنان گفتگو کنند. روش‌های آن‌ها را برای استفاده در سازمان خود تطبیق دهید.
 10. از خرد جمعی برای انتخاب بین گزینه‌های مختلف استفاده کنید.راهکارهای مدیریت دانش

فرآیند خلق نوآوری و تسهیل اختراع

فرآیند ایجاد دانش جدید برای اکثر سازمان‌ها یک هدف مهم است؛ در عین حال فعال و فراهم کردن آن دشوار است. با استفاده از روش‌های جریان دانش (جمع‌آوری، اتصال، اشتراک، بکارگیری) و افزودن فرآیندهای صریح برای استفاده از این جریان‌ها برای ایجاد دانش، می‌توان نوآوری را تحریک کرد. ایده‌های خلاقانه را می‌توان به محصولات، خدمات جدید و راه‌های انجام کار مفید تبدیل کرد.

در این رابطه به یک مثال نگاهی می‌اندازیم. در یک شرکت مشاوره، اطلاعات مربوط به پروژه‌های مشتری در یک پایگاه ثبت می‌شود (جمع‌آوری). انجمن‌ها برای هر نوع خدمات مشاوره فعال هستند (اتصال) و شامل مشاوران، شرکا، پیمانکاران و فروشندگان از همه مناطق جهان می‌شود (محدوده). جزییات مربوط به نرخ برد، زمان تحویل و سودآوری هر خدمت ارائه ‌شده در یک انبار داده موجود است (اشتراک)؛ همچنین روندهای رقابت و صنعت در کتابخانه شرکتی موجود است (بکارگیری).

از تیم رهبری خواسته شده است تا حاشیه سود ناخالص شرکت مشاوره را افزایش دهند. مراحل زیر انجام شد:

 1. پایگاه و مخزن پروژه را جستجو کردند تا ببینید کدام مشتریان مهم‌ترین کارها را انجام می‌دهند؛ سپس نیازهای آتی مشتریان را مورد بررسی و تحقیق قرار دادند.
 2. از انجمن‌ها و افراد خواسته شد تا برای هر سرویس، پیشنهادات خود را برای بهبود سود ارائه دهند. بهترین گزینه‌ها برای اجرا انتخاب شد.
 3. اطلاعات موجود در انبار داده‌ها را تجزیه و تحلیل کردند تا ببینید کدام سرویس و خدمات بیشترین و کم‌ترین سود را دارد. موارد سودآور را بهبود بخشیده و پیشنهادات جدیدی را با ویژگی‌های مشابه توسعه دادند. موارد غیر سودده را متوقف کرده و پیشنهادات تکراری و مشابه را کنار گذاشتند.
 4. روندهای رقابتی و صنعت را مرور کردند تا ببینید کدام پیشنهادات رقبا بیشترین سود را دارد و آنچه تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند سودآور خواهد بود. از این یافته‌ها برای کمک به شکل‌گیری تلاش‌های توسعه جدید استفاده کردند.
 5. با ترکیب همه این ورودی‌ها، رهبران تصمیم گرفتند سه پیشنهاد خدمات خود را با بدترین عملکرد کنار بگذارند؛ جهت توسعه بیشتر بر روی سه مورد برتر سرمایه‌گذاری کرده و نیز تصمیم گرفتند که دو پیشنهاد جدید بر اساس نظرات مشتریان، بازخورد جامعه و پیش‌بینی تحلیلگران ایجاد کنند.

منبع

https://lucidea-com.cdn.ampproject.org/c/s/lucidea.com/blog/km-component-13-knowledge-creation-process/amp/

[1] White Paper یک محتوای علمی است که درون آن از حقایق و منطق خاصی برای تبلیغ یک محصول، یک خدمات ویژه یا یک دیدگاه و نقطه‌نظر حرف زده‌شده باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + ده =