جلسه تیم مدیریت دانش در منطقه 8 عملیات انتقال گاز

جلسه تیم مدیریت دانش در منطقه 8 عملیات انتقال گاز

جلسه تیم مدیریت دانش در منطقه 8 عملیات انتقال گاز

اولین جلسه تیم مدیریت دانش در منطقه 8 عملیات انتقال گاز برگزار شد. در این جلسه که مدیریت منطقه، مدیران میانی و عملیاتی منطقه حضور داشتند، تیم اجرایی پروژه مدیریت دانش در شرکت انتقال گاز ایران، مراحل استقرار نظام مدیریت دانش در این شرکت را تبیین کرد. در ادامه جلسه تیم اجرایی مدیریت دانش، پاسخگوی سوالات مدیران این منطقه عملیاتی در خصوص جزئیات پیاده‌سازی مدیریت دانش بود. از دیگر اقداماتی که در حاشیه این جلسه به آن پرداخته شد، بازدید از ایستگاه افزایش فشار گاز تبریز بود.

پروژه پیاده‌سازی مدیریت دانش در شرکت انتقال گاز ایران و 10 منطقه عملیاتی این شرکت از ابتدای امسال آغازشده است. این پروژه به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های مدیریت دانش در کشور به شمار می‌آید و با رویکرد منتورینگ تمامی مناطق عملیاتی انتقال گاز ایران در سطح کشور شامل منطقه 1 (خوزستان)، منطقه 2 (اصفهان)، منطقه 3 (تهران)، منطقه 4 (خراسان)، منطقه 5 (فارس)، منطقه 6 (هرمزگان)، منطقه 7 (همدان)، منطقه 8 (آذربایجان شرقی)، منطقه 9 (مازندران) و منطقه 10 (بوشهر) را تحت پوشش قرار می‌دهد. استقرار نظام مدیریت دانش در شرکت انتقال گاز ایران باهدف ایجاد نظام یکپارچه مدیریت دانش بر بستر فرایندهای سازمانی و مبتنی بر مدل APQC در قالب 8 فاز عملیاتی و طی 20 ماه انجام خواهد شد.

blank

جلسه تیم مدیریت دانش
در منطقه 8 عملیات انتقال گاز

 

شرکت انتقال گاز ایران

شرکت انتقال گاز به‌عنوان بزرگ‌ترین زیرمجموعه شرکت ملی گاز ایران از ابتدای تاسیس شرکت ملی گاز ایران در سال 1344 تحت مدیریت شرکت پالایش و انتقال گاز فعالیت داشته است، این مجموعه عظیم در سال 84 به‌عنوان مدیریت انتقال گاز ازنظر ساختاری از بخش پالایش تفکیک و در پایان سال 85 به شرکت انتقال گاز تبدیل گردید. این شرکت با به‌کارگیری 20 درصد نیروی انسانی شاغل (حدود 11 هزار نفر) در صنعت گاز، وظیفه خطیر مدیریت، حفظ، نگهداشت و بهره‌برداری از 70 درصد دارایی‌های فیزیکی این صنعت عظیم را به عهده دارد.

مهم‌ترین وظیفه شرکت انتقال گاز ایران خرید و حق‌العمل‌کاری گاز طبیعی، اتان، گاز مایع و مایعات گازی از منابع تولید داخلی و خارجی و فروش به مبادی تعیین‌شده داخلی و پایانه‌های صادراتی و انجام سوآپ فرآورده‌های فوق‌الذکر‌می باشد. این مهم توسط ده منطقه عملیاتی که شامل منطقه 1 (خوزستان)، منطقه 2 (اصفهان)، منطقه 3 (تهران)، منطقه 4 (خراسان)، منطقه 5 (فارس)، منطقه 6 (هرمزگان)، منطقه 7 (همدان)، منطقه 8 (آذربایجان شرقی)، منطقه 9 (مازندران) و منطقه 10 (بوشهر) می‌باشد، به انجام می‌رسد.

این شرکت ازلحاظ حجم خطوط لوله و تأسیسات تحت بهره‌برداری (بیش از 36 هزار کیلومتر خط لوله و 81 ایستگاه تقویت فشار گاز)، رتبه نخست را در آسیا و خاورمیانه و رتبه چهارم را در جهان پس از کشورهای آمریکا، روسیه و کانادا به خود اختصاص داده است. همچنین این شرکت پتانسیل انتقال بیش از 280 میلیارد مترمکعب گاز در سال را دارا می‌باشد.

شرکت انتقال گاز مأموریت خود را بر اساس انتقال پاک، ایمن، پایدار و بهره‌ور گاز طبیعی تعیین نموده و توان عملیاتی خود را به افزایش ظرفیت انتقال گاز کشور از طریق بهره‌برداری از تأسیسات جدید، بهینه‌سازی شبکه موجود انتقال گاز و استقرار سیستم‌های پشتیبانی در حوزه‌های مختلف معطوف داشته است.

فعالیت این شرکت در حوزه ذخیره‌سازی گاز طبیعی به‌وسیله واحدهای توربو کمپرسوری مجتمع سراجه، به‌منظور ذخیره گاز در فصول کم‌مصرف و استفاده در زمان‌های حداکثر مصرف (فصول سرد) باقابلیت تزریق و برداشت بیش از 900 میلیون مترمکعب در سال انجام می‌پذیرد.

تیم اجرایی مدیریت دانش در منطقه 8 عملیات انتقال گاز ایران در ادامه پروژه نیز جلسه‌های منظمی را برای پیگیری اقدامات نتایج مدیریت دانش برگزار می‌کند.

 

 

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

3 × 4 =