تحلیل شکاف دانشی و تدوین استراتژی دانش در مس سرچشمه

تحلیل شکاف دانشی و تدوین استراتژی دانش در مس سرچشمه

تحلیل شکاف دانشی و تدوین استراتژی دانش در امور تغلیظ مجتع مس سرچشمه به پایان رسید.

در ادامه اقدامات اجرایی پیاده‌سازی مدیریت دانش در مجتمع مس سرچشمه، پس از تدوین نقشه دانش، تحلیل شکاف دانشی و تدوین استراتژی دانش انجام شد.

تحلیل شکاف دانش یکی از تکنیک‌های کاربردی و کلیدی در مدیریت دانش است که سازمان‌ها برای تکمیل حلقه اقدامات مدیریت دانش خود، باید به آن بپردازند. تحلیل شکاف دانش ابزاری برای کمک سازمان برای ایجاد یک تصویر بزرگ از وضعیت دانشی سازمان است. از طریق این تحلیل، سازمان می‌تواند مشخص کند که در حوزه دانش سازمانی، در حال حاضر کجا ایستاده است، می‌خواهد کجا باشد و مسیر رسیدن به وضعیت مطلوب را باید چگونه طی کند.

با انجام این تحلیل، سازمان می‌تواند درک بهتری از وضعیت دانش موجود پیدا کند و برای دستیابی به اهداف دانشی خود که از نتیجه این تحلیل به دست می‌آورد، اقدامات لازم را برنامه‌ریزی کند. تجزیه و تحلیل شکاف دانش روشی است برای بررسی اینکه بدانیم منابع دانشی سازمان در حال حاضر در چه جایگاهی قرار دارد و از مقایسه آن با سطح مطلوب، طرح و برنامه‌ای برای دستیابی به آن سطح تدوین شود.

تحلیل شکاف دانشی در مس سرچشمه

بدین منظور ، در گام نخست وضعیت موجود دانش امور تغلیظ مجتمع مس سرچشمه از طریق تدوین نقشه دانش شناسای شد. در ادامه نیز با برگزاری جلسه‌های تعاملی با خبرگان سازمان، وضعیت مطلوب در هر یک از حوزه‌های نقشه دانش تعیین و میزان شکاف بین وضع موجود و مطلوب تعیین شد. در گام پایانی نیز استراتژی‌های دانشی هر حوزه در راستای ترمیم شکاف دانشی تعیین و به صورت یک برنامه عملیاتی مدون شد.

تحلیل شکاف دانشی و تدوین استراتژی دانش در مس سرچشمه
تحلیل شکاف دانشی و تدوین استراتژی دانش در مس سرچشمه

مجتمع مس سرچشمه

مس از جمله فلزاتی است که در طول سالیان دراز، بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. 85 تا 90 درصد مس مصرفی دنیا از طریق استخراج معادن مس حاصل می‌گردد. اشیاء مسی و آلیاژهای به دست آمده در نقاط مختلف ایران و همچنین آثار کوره‫‌های قدیمی و ابتدایی ذوب مس حاکی از آشنایی ایرانیان قدیم با صنعت استخراج و ذوب است. اکتشافات باستان‫‌شناسی نشان می‌دهدکه در ایران از هزاره پنجم پیش از میلاد، استفاده از معادن رونق نسبی داشته است. اشیای مفرغی، زری و سیمی بدست آمده از هزاره‫‌های قبل، گویای پیشرفت بهره برداری از معادن و صنعت ذوب فلزات در ایران است. بعد از ظهور اسلام، خصوصاً در دوران سلجوقیان (قرن ششم هجریی) و صفویان (قرن یازدهم هجری)، بهره‌برداری از معادن و صنعت ذوب فلزات در ایران بسیار شکوفا بوده است.

در 12 تیر ماه 1351، شرکت سهامی معادن مس سرچشمه کرمان، تشکیل و در سال 1355 به شرکت ملی صنایع مس ایران که در برگیرنده کلیه فعالیت‌های معادن مس کشور است تغییر نام داد. از وظایف این شرکت، استخراج و بهره‌برداری از معادن مس، تولید محصولات پر عیار سنگ معدن و محصولات مسی نظیر کاتد، اسلب، بیلت و مفتول هشت میلیمتری می‌باشد. معادن مس سرچشمه و میدوک در کرمان و معدن مس سونگون در آذریایجان شرقی از مهمترین معادن مس کشور به شمار می‫‌رود.

 

مجتمع مس سرچشمه از اواسط سال 1400 برنامه توسعه نظام مدیریت دانش  را در دستور کار خود قرار داد. این پروژه در 4 گام عملیاتی توسط گروه مشاوره مدیریت دانش دانا طراحی شد و در  سومین گام آن تدوبن نقشه دانش و تحلیل شکاف دانشی در این سازمان انجام شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 2 =