تأثیر کرونا بر مدیریت دانش در سازمان‌ها

یک ماه پیش نیک میلتون، یک نظرسنجی را برای بررسی تأثیر کرونا بر مدیریت دانش در سازمان‌ها در طول همه‌گیری کرونا و رکود اقتصادی آغاز نمود. در اين مقاله نتايج این نظرسنجی را بررسي مي­کنيم.

آخرین مورد از سه نظرسنجی جهانی Knoco که درزمینه مدیریت دانش در سال 2020 انجام‌شده، نشان‌دهنده وضعیت مدیریت دانش در سازمان­ها قبل از همه­‌گیری کرونا است؛ بنابراین تصمیم گرفته شد تا در ماه‌های آوریل/می سال 2021 یک نظرسنجی انجام داده و بررسی شود که چگونه بیماری همه‌گیر بر وضعیت مدیریت دانش در سازمان­ها تأثیر گذاشته است و همچنین نحوه حمایت مديريت دانش از این سازمان­ها است.

نظرسنجی کووید 2021 از طریق توییتر، لينکدين و برخی وبلاگ‌ها منتشر شد و همچنین در قالب ایمیل­‌هایی برای پاسخ‌دهندگان به نظرسنجی جهانی 2020 هم ارسال شد که درمجموع 83 پاسخ دریافت شد.

برخی پاسخ‌دهندگان به همه سؤالات پاسخ نداده بودند، زیرا پاسخ‌دهندگانی که اعلام کردند برنامه مدیریت دانش ایشان بسته‌شده است، معتقد بودند نیازی به پاسخگویی به سؤالات مربوط به تغییرات برنامه مدیریت دانش ندارند. لطفاً توجه داشته باشید که هیچ اطلاعات جمعیتی از پاسخ‌دهندگان ثبت‌نشده است. بااین‌حال، 59 پاسخ، از پاسخ‌دهندگان قبلی به نظرسنجی 2020، جایی که ما قبلاً مجموعه‌ای از اطلاعات جمعیتی را ثبت کرده بودیم، موجود بود. این مورد به تجزیه‌وتحلیل بیشتر در آینده کمک خواهد کرد.

 

مدیریت دانش دانا

تداوم وجود برنامه مديريت دانش

اولین پرسش در پرسشنامه، در رابطه با تأثیر کرونا بر مدیریت دانش در سازمان‌ها و تداوم برنامه‌های مدیریت دانش در دوران کووید بود. 6 گزینه ارائه شد و نسبت پاسخ به هر گزینه در زیر بررسی شده است.

در اکثریت قریب به‌اتفاق موارد، برنامه مدیریت دانش یا به همان صورت باقی ماند، یا گسترش‌یافته بود. فقط در %6 موارد برنامه مدیریت دانش لغو شده یا به حالت تعلیق درآمده بود و 5٪ نیز در دستور کار قرارداد گزارش‌شده بودند.

علیرغم همه مشکلاتی که کووید برای صنایع، سازمان­ها و مشاغل مختلف به ارمغان آورده است، مديريت دانش تا حد زیادی به‌عنوان یک عملکرد مثبت باقی‌مانده و اغلب دامنه فعالیت آن افزایش‌یافته است.

بودجه مدیریت دانش

اگرچه فرایند مدیریت دانش در سازمان همچنان ادامه دارد، آیا سطح سرمایه‌گذاری در آن ثابت مانده است؟ پاسخ‌ها در زیر بررسی شده است.

در بيشتر موارد (58٪)، بودجه مدیریت دانش بدون تغییر باقی‌مانده بود. تقریباً در 16 درصد بودجه افزایش‌یافته و در 19 درصد هم بودجه کاهش‌یافته بود.

با توجه به اینکه در نمودار دایره‌ای قبلی، تنها 5 درصد از پاسخ‌دهندگان، ادغام برنامه مدیریت دانش را گزارش کردند، در برخی موارد برنامه مدیریت دانش الزاماً با هزینه کمتری می‌بایست ادامه داشته باشد. همچنین 46 درصد گزارش دهندگان اعلام کردند، توسعه برنامه مدیریت دانش با افزایش بودجه مطابقت نداشته است؛ بنابراین اگرچه مدیریت دانش همچنان ادامه دارد، اما به نظر می‌رسد اغلب از متخصصان مدیریت دانش خواسته‌شده که مشارکت بیشتری داشته باشند.

مدیریت دانش کرونا

تداوم نقش‌های مدیریت دانش

با توجه به تداوم برنامه‌های مدیریت دانش، مشاهده آن تعجب‌آور نیست. تعداد بسیار کمی از پاسخ‌دهندگان برنامه‌های مدیریت دانش خود را ترک کرده‌اند و فقط 3 نفر از 83 موردبررسی شده شغل مدیریت دانش خود را در طول همه‌گیری ازدست‌داده‌اند. اگرچه از دست دادن این سه شغل برای افراد درگیر، مسئله بزرگی خواهد بود، اما به‌طورکلی به نظر می‌رسد که سطح اطمینان بخشی از تداوم نقش در طول Covid وجود داشته است.

بااین‌حال باید اذعان داشت که مجموعه نمونه نظرسنجی به نفع افرادی است که در شغل مدیریت دانش باقی‌مانده‌اند، هنوز به آدرس‌های ایمیل مرتبط با نظرسنجی 2020 پاسخ می‌دهند و همچنان وبلاگ‌های مدیریت دانش و اخبار توییتر را دنبال می‌کنند. درصد واقعی افرادی که به دلیل همه‌گیری و رکود اقتصادی شغل خود را ازدست‌داده‌اند ممکن است از 6 درصد ثبت‌شده در اینجا بیشتر باشد.

آیا مدیریت دانش در طول همه‌گیری آسان‌تر یا سخت‌تر بود؟

برای بررسی تأثیر کرونا بر مدیریت دانش در سازمان‌ها برای آن دسته از پاسخ‌دهندگانی که برنامه‌های مدیریت دانش آن‌ها در طول همه‌گیری ادامه داشت، سری بعدی سؤالات نگاهی به چگونگی تغییر برنامه‌ها پرداخت. اولین مورد از این پرسش‌ها این بود که آیا مدیریت دانش در طول قرنطینه و دورکاری، آسان‌تر یا سخت‌تر بوده است. نمودار پایین مقایسه پاسخ شرکت‌کنندگانی که تأثیری بر مدیریت دانش حس نکرده‌اند با افرادی که این فرایند را سخت‌تر یا آسان‌تر دانسته‌اند نشان می‌دهد.

از پاسخ‌دهندگان پرسیدیم که چه چیزی باعث شده است که مدیریت دانش آسان‌تر یا سخت‌تر شود.

طیف گسترده‌ای از پاسخ‌های افرادی وجود داشت که پاسخ داده بودند سخت‌تر بود. رایج‌ترین موضوع دشواری نسبی تعامل مدیریت دانش از راه دور در مقایسه با ارتباط چهره به چهره بود. سایر موضوعات شامل کاهش اشتراک دانش گاه‌به‌گاه، اضافه‌بار کلی کارکنان در طول همه‌گیری و نیاز به یادگیری مهارت‌های جدید بود.

طیف کمتری از پاسخ‌های افرادی هم وجود داشت که پاسخ داده بودند راحت‌تر بود. متداول‌ترین موضوع در این پاسخ‌ها این واقعیت بود که دورکاری نشان‌دهنده نیاز به مدیریت دانش است و بنابراین ارزش و اهمیت آن بیشتر تشخیص داده می‌شود. سایر موضوعات رایج شامل بهبود دسترسی (از راه دور) به افراد در سراسر سازمان و همکاری آسان‌تر با افراد بود.

تغییرات در تمرکز برای مدیریت دانش

از پاسخ‌دهندگان پرسیده شد که آیا تمرکز برنامه مدیریت دانش آن‌ها تغییر کرده است؟ خروجی پاسخ‌ها در زیر نشان داده‌شده است. حدود نیمی از آن‌ها گفتند تغییر جزئی در تمرکز برنامه داشته‌اند، یک‌چهارم تغییرات قابل‌توجه و یک‌چهارم هیچ تغییری در تمرکز فرایندشان را گزارش نکرده‌اند.

از شرکت‌کنندگان پرسیده شد که چه موارد جدیدی به حوزه مدیریت دانش اضافه‌شده است. 31٪ هیچ مورد جدیدی از کار را گزارش نکرده‌اند. بیشترین موارد جدید گزارش‌شده شامل همکاری، تحول دیجیتالی، گسترش در سازمان و تحویل/تسهیل رویدادهای آنلاین بود. به‌غیراز این موارد، طیف وسیعی از اقلام جدید وجود داشت که توسط تعداد کمی از افراد به هر یک اشاره‌شده بود.

از شرکت‌کنندگان پرسیده شد که چه موارد قدیمی کار از محدوده مدیریت دانش حذف‌شده است. 77٪ گزارش کردند که موارد قدیمی کار حذف نشده است که ممکن است موضوع برنامه‌های مدیریت دانش را گسترش داده و بیشتر انجام دهد، البته نه با بودجه بیشتر. متداول‌ترین مورد حذف‌شده در فرایند کار، تسهیل رویدادهای کاری چهره به چهره بود.

فرهنگ مدیریت دانش

چگونه دیگر KM تغییر کرده است؟

بازهم طیف وسیعی از پاسخ‌ها به این سؤالات وجود داشت و پاسخ‌های متنی آزاد از پاسخ‌دهندگان در قالب موضوعات گروه‌بندی‌شده، همان‌طور که در نمودار پایینی نشان داده‌شده است دریافت شد. همان‌طور که ممکن است انتظار داشته باشید، متداول‌ترین موضوع حرکت به سمت کار آنلاین/مجازی را نشان می‌داد، اما سایر پاسخ‌ها شامل افزایش تقاضا برای مدیریت دانش، کاهش مدیریت دانش در سازمان‌هایی که بودجه آن کاهش‌یافته و سازمان‌دهی مجدد مدیریت دانش است.

سؤالات آخر این بود که چگونه مدیریت دانش از سازمان‌ها در طول همه‌گیری حمایت کرده است.

مجدداً، پاسخ‌های متنی آزاد از پاسخ‌دهندگان در قالب موضوعاتی گروه‌بندی‌شده که در نمودار دایره‌ای پایین نشان داده‌شده است دریافت شد.

رایج‌ترین مزایایی که مدیریت دانش به سازمان‌های خود ارائه داده است، ارائه دانش به کارکنان دورکاری است – هم دانش عمومی و هم دانش خودپاسخ کووید و پشتیبانی از روش‌های جدید کار – کار از راه دور، استفاده از ابزارهای همکاری و رفتارهای مشارکتی.

خلاصه

این‌طور که از پاسخ‌های داده‌شده به نظرسنجی به نظر می‌رسد،تأثیر کرونا بر مدیریت دانش در سازمان‌هانقش چشمگیری داشته  است همچنین نقش مدیریت دانش افزایش‌یافته و نقش حمایتی قابل‌توجه و ارزشمندی را برای سازمان‌ها در طول همه‌گیری کووید ایفا کرده است.

این نقش حمایتی باعث افزایش درک و تقاضا برای مدیریت دانش شده است، به این معنی که برنامه‌های مدیریت دانش عموماً به‌طور قابل‌توجهی آسیب‌ندیده‌اند، اما اغلب ازنظر دسترسی و دامنه، البته نه همیشه ازنظر بودجه، گسترش‌یافته‌اند. مدیریت دانش چالش‌های خود را داشته است (روش‌های جدید کار، مشکلات به اشتراک‌گذاری دانش از راه دور، از دست دادن فرصت‌های موقتی برای تبادل دانش)، اما برخی موارد را نیز آسان‌تر نموده است، مانند دسترسی بهتر به کارکنان، همکاری مجازی آسان‌تر و سطح گسترده‌تری از حمایت سازمانی.

همه‌گیری فرصتی بود برای پیشروی مدیریت دانش، نشان دادن ارزش خود و حمایت از مردم و سازمان‌ها در دوران سختی بوده است. امیدواریم بتوانیم همچنان به این نقش ادامه دهیم و به سمت جهان پس از کووید حرکت کنیم.

منبع:

 http://www.nickmilton.com/2021/05/how-covid-has-affected-km-in.html

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − سیزده =