5 مزیت مدیریت دانش در بهداشت و درمان

5 مزیت مدیریت دانش در بهداشت و درمان

5 مزیت مدیریت دانش در بهداشت و درمان

بدون تردید بهداشت و درمان یک حوزه دانش‌محور است و کارکنان این صنعت نیاز دارند که به‌طور مداوم آموزش ببینند، به‌روز باشند و از اطلاعات و دانش موجود برای حل سریع مشکلات و بهبود فرآیند مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی استفاده کنند. در سال‌های اخیر، پزشکان و کارکنان مراکز درمانی بیش‌ازحد در اطلاعات و دانش جدید غرق شده‌اند و استفاده مناسب از این دانش برای آن‌ها دشوار است. اما نکته مهم برای تمامی افرادی که در این حوزه مشغول به کار هستند پیدا کردن سریع راه‌حل‌ها با استفاده از فناوری‌ها و رویکردهای جدید است. به عنوان مثال همواره نیاز به مدیریت داده‌های حوزه بهداشت و درمان، رسیدگی به بیماران، پرس‌وجوها و سؤالاتی در مورد داروهای خاص وجود دارد. برای ارائه بهترین خدمات به بیماران یا مراجعه‌کنندگانی که نیازمند خدمات درمانی هستند باید اطلاعات زیادی در مراکز درمانی و مراکز تماس حوزه بهداشت و درمان وجود داشته باشد. در دنیایی که در حال حاضر با یک بیماری همه‌گیر دست‌وپنجه نرم می‌کند و هنوز هم در حال طغیان است، سؤالات زیادی در ذهن مردم وجود دارد. بنابراین اکنون نیاز به وجود اطلاعات دقیق بیش از هر زمان دیگری ضروری است. مدیریت دانش باید همسو با فرهنگ سیستم بهداشت و درمان و به‌عنوان بخش کلیدی از آن فرهنگ در نظر گرفته شود. در ادامه 5 بخشی که حوزه بهداشت و درمان به کمک مدیریت دانش نیاز دارد را با هم مرور می‌کنیم.

  1. محرمانه بودن اطلاعات بیمار

بسیاری از بیماران باید اطلاعاتی مانند سن، مشخصات فردی و بیماری‌هایی را که از آن رنج می‌برند ارائه دهند. این موارد شامل اطلاعات حساس و غیر حساسی است که به هر شکل در مراحل مختلف تشخیصی و درمانی جمع‌آوری می‌شود و یا به هر ترتیب در اختیار تیم درمانی قرار می‌گیرد. کلیه داده‌ها و اطلاعات باید در یک سیستم ذخیره شوند؛ بنابراین لازم است محرمانه بودن دقیق اطلاعات بیمار حفظ شود. اگر  بستر امنیتی مناسبی مانند یک نرم‌افزار مدیریت دانش رمزگذاری شده برای محافظت از محرمانه بودن اطلاعات بیمار وجود نداشته باشد، نقض حریم خصوصی اتفاق می‌افتد. نکته این است که حفظ حریم خصوصی افراد در هر مرحله درمان حیاتی است و مدیریت دانش می‌تواند در تحقق این مهم، نقش پررنگی ایفا کند.

blank

  1. خطا در مراقبت‌های پزشکی

همان‌طور که می‌دانید، مراقبت‌های پزشکی زمینه‌ای است که در آن حتی یک اشتباه بی‌اهمیت هم می‌تواند وضعیت مرگ و زندگی فرد را تحت‌الشعاع خود قرار دهد. به همین دلیل اطلاعات ارائه شده توسط مرکز تماس بهداشت و درمان و یا سایر متخصصان شاغل در این حوزه باید بدون هیچ خطایی ردوبدل شود.

استفاده از مدیریت دانش می‌تواند سلامت بیماران را با پیشگیری از خطاها و اشتباهات پزشکی، ارزیابی خطاها و نظام مراقبت افزایش بخشد. یک نرم‌افزار مدیریت دانش که دارای فضای ذخیره‌سازی ابری است می‌تواند ویژگی‌هایی را ارائه دهد که به تصحیح اطلاعات در سراسر حوزه بهداشت و درمان کمک کند. علاوه بر این می‌توان در نرم‌افزار دسترسی‌های محدودی اعمال کرد تا فقط کارکنان مجاز و متخصص بتوانند جزئیات را وارد کنند.

  1. سابقه پزشکی قبلی بیمار

مدارک پزشکی هر پرونده بیمار شامل اطلاعات کافی جهت شناسایی کامل یک بیماری خاص، ثبت مسائل بهداشتی و درمانی او و ثبت دقیق نتیجه‎گیری هرگونه معالجه است. این مدارک ممکن است شامل طیف وسیعی از اطلاعات، از جمله سابقه پزشکی، دارو و آلرژی، وضعیت ایمن‌سازی، نتایج آزمایش‌ها، تصاویر رادیولوژی، علائم حیاتی، آمار شخصی مانند سن و وزن و اطلاعات صورت‌حساب باشد. گاهی اوقات هنگام تماس یا مراجعه، یک بیمار یا فردی که به دنبال خدمات بهداشتی و درمانی است ممکن است تمام اطلاعات لازم خود را برای ارائه به یک متخصص و پزشک نداشته باشد. سابقه پزشکی بیمار در گذشته می‌تواند در درمان‌های پزشکی او در آینده تأثیرگذار باشد.

با وجود بستر مدیریت دانش و یک پایگاه دانشی برای مراکز درمانی و با در نظر گرفتن برخی شاخص‌ها، می‌توان این موارد را به پایگاه داده متصل کرد تا اطلاعات ثبت شده قبلی بیمار که در مراکز پزشکی دیگر موجود بوده حفظ شوند و تصمیم‌گیری در مورد اقدامات بعدی برای پزشک و بیمار بسیار ساده‌تر شود. سوابق از طریق پایگاه دانشی وسیع متصل به شبکه یا دیگر شبکه‌های اطلاعات و مبادله‌ای به اشتراک گذاشته می‌شود.

این پایگاه دانش باید برای ذخیره داده‌ها با دقت بالا و برای ثبت حالات یک بیمار در طول زمان پیاده‌سازی شود. با وجود این پایگاه، حتی اگر یک مرکز مراقبت و بیمارستان شعب مختلفی داشته باشد، اطلاعات بیماران از شعب مختلف و فواصل جغرافیایی قابل ذخیره و دسترسی است.

  1. در جریان قرار گرفتن از پیشرفت‌های نوین

رشد صنعت بهداشت و درمان ممکن است در مقایسه با سایر صنایع سرعت بالایی نداشته باشد، اما تحقیقات موفقیت‌آمیز به ایجاد تغییرات زیادی در این حوزه کمک می‌کند. تحقق این امر نیازمند دو چیز است؛ یکی آگاهی از پیشرفت‌های جدید و به‌روز و دیگری بهره‌گیری از این پیشرفت‌ها و فناوری‌ها در عمل.

سیستم مدیریت دانش با به‌روزرسانی داده‌ها در داخل و خارج از سازمان از طریق وب‌سایت‌ها و پورتال‌های خود به پزشکان و بیماران در این خصوص کمک می‌کند. این سیستم نه تنها مرکز تماس‌های پزشکی و متخصصان را مطلع می‌کند، بلکه به بیماران یا افرادی که عضوی از خانواده بیمار هستند نیز کمک می‌کند تا از طریق دسترسی به پورتال‌های خدماتی، از اطلاعات و خدمات موجود مطلع و بهره‌مند شوند. بهبود خدمات می‌تواند منجر به نتایج بهتر برای بیماران، بهبود کارایی کادر درمان و اتلاف کمتر منابع به دلیل رفع مشکلات فرآیندی شود. در بستر مدیریت دانش می‌توان زمینه‌هایی را فراهم کرد که از شاخص‌های کلیدی عملکرد برای بررسی روند پیشرفت در اهداف بهبود کیفیت استفاده شود.

  1. کمک به دیجیتالی نمودن اسناد و پرونده‌های مراقبت‌های بهداشتی

گاهی اوقات اتفاق می‌افتد که یک گزارش روزانه یا پرونده بیمار در مراکز مراقبت یا بیمارستان ثبت نشده باشد. این اتفاق منجر به دسترسی سخت‌تر به اطلاعات و از دست دادن اطلاعات مربوط به سابقه پزشکی بیمار می‌شود. با استفاده از نرم‌افزار مدیریت دانش، نیاز به واردکردن چندباره سوابق و داده‌ها از بین می‌رود. این پلتفرم باعث دیجیتالی شدن داده‌ها و دسترسی ساده به آن‌ها در کمترین زمان ممکن می‌شود.

این کار نیاز برای پیگیری سوابق کاغذی قبلی پزشکی را از بین می‌برد. این کار می‌تواند خطر تکرار ثبت داده‌ها را کاهش دهد چون تنها یک فایل قابل تغییر وجود دارد که بدان معنی است که فایل به احتمال زیاد به‌روز است و خطر از دست رفتن اطلاعات کاغذی را از بین می‌برد.

blank

 پنج مزیت درخت تصمیم‌گیری در مراقبت‌های بهداشتی

نومکسKnowmax یک پلتفرم قوی مدیریتی دانش است که بر پایه هوش مصنوعی بنا شده  و تعاملات مناسب را در زمان مناسب با مرکز بهداشت و درمان مناسب برقرار می‌کند. یکی از ویژگی‌های این نرم‌افزار، وجود درخت تصمیم‌گیری است. درخت تصمیم‌گیری یک نمایش گرافیکی از راه‌حل‌ها است که به تصمیم‌گیری سریع و با دقت کمک می‌کند و باعث می‌شود خدمت‌دهنده، خدمات بهتری را به کاربران ارائه دهد. در ادامه ویژگی‌های منحصربه‌فرد این پلتفرم مدیریت دانش را بررسی می‌کنیم.

کمک به ارائه راه‌حل‌های سریع: در خدمات ضروری، مراقبت باید فوری و در کمترین زمان ممکن صورت پذیرد. درخت تصمیم‌گیری برای خدمات پزشکی به ارائه راه‌حل سریع در هر شرایطی کمک می‌کند. اگر یک تماس اورژانسی اتفاق بیفتد “درخت‌های تصمیم‌گیری شناختی” می‌توانند هرگونه پرسش را به مدت ۷ ثانیه حل کنند. درخت تصمیم‌گیری برای خدمات پزشکی در ارسال مراقبت‌های بهداشتی یا ارائه راهکارهایی که بلافاصله به تهدید سلامتی فرد پاسخ مناسبی می‌دهند کمک می‌کند.

تشخیص اثبات اشتباه: پس از تشخیص وضعیت بیمار، اطلاعات باید دیجیتالی شوند تا در بستر مدیریت بیمارستانی ذخیره شوند. این سیستم‌ها هنگامی‌که با نرم‌افزار مدیریت دانش ادغام می‌شود، به تصحیح اشتباه درختان تصمیم‌گیری کمک می‌کند. درختان تصمیم‌گیری برای مراقبت‌های بهداشتی شاخص‌هایی دارند که از طریق آن‌ها اطلاعات دقیق را با نگاه کردن به سابقه بیمار ارائه می‌دهند. درخت‌های تصمیم‌گیری شناختی توسط هوش مصنوعی (AI) هدایت می‌شوند. این به این معنی است که نرم‌افزار مدیریت دانش می‌تواند نقاط مهم و مرتبط را به هم متصل کند و روندی را برای ارائه بهترین مراقبت ممکن ارائه دهد.

حفظ محرمانه بودن: یک بیمار اطلاعات شخصی زیادی را در زمانی که تحت مراقبت‌های پزشکی است به پزشک و مرکز درمانی ارائه می‌دهد. هر بیمارستان باید سوابق چرخه درمان کامل بیمار را مدیریت کند. درختان تصمیم‌گیری در بیمارستان به محافظت از سابقه پزشکی بیمار، سایر پرونده‌های پزشکی و اطلاعات کاملاً محرمانه کمک می‌کنند. این امر زمانی امکان‌پذیر است که نرم‌افزار مدیریت دانش دارای سیستم امنیتی مناسب باشد. این سیستم شامل دسترسی به تنها کارکنان مجاز است.

کمک به درمان دارویی: درختان تصمیم‌گیری نه تنها برای تشخیص یا خدمات پزشکی، بلکه برای ارائه مشاوره و خدمات دارویی نیز منحصربه‌فرد هستند. صنعت داروسازی شاخه‌ای کاملاً متفاوت از خدمات پزشکی است که به‌طور پیچیده به مراقبت‌های بهداشتی مرتبط است. نگاه کردن به کل صنعت، یک رویکرد متفاوت است؛ اما نگاه کردن به درختان تصمیم‌گیری دارویی به پزشک کمک شایانی می‌نماید. درختان تصمیم‌گیری در داروخانه به معرفی داروهای جایگزین در صورت عدم دسترسی به داروهای اصلی یاری می‌دهند. این کار به حفظ و دسترسی به پرونده داروهای مصرف شده توسط بیمار نیز کمک می‌کند. از دیدگاه صنعت دارو، این امر از پیچیدگی تحقیق و توسعه می‌کاهد؛ زیرا اطلاعات را می‌توان در سراسر مکان‌های موردنیاز به اشتراک گذاشت
ارائه راه‌حل‌ها به‌صورت دیجیتالی: مراکز مراقبت‌های بهداشتی و بیمارستان‌ها باید در این عصر و دوره دارای مخازن اطلاعات دیجیتالی باشند. این کار به دسترسی آسان اطلاعات و حتی تصمیم‌گیری کمک می‌کند. درختان تصمیم‌گیری در یک کلینیک یا بیمارستان به ارائه راه‌حل‌های دیجیتالی کمک می‌کند که این تنها با نرم‌افزار درخت تصمیم‌گیری امکان‌پذیر است.

blank

نتیجه

نرم‌افزار مدیریت دانش یک چرخ‌دنده مهم در حوزه بهداشت و درمان است که می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های سریع و دقیق و یا اطمینان از خدمات با کیفیت و محرمانه به بیماران کمک کند. درختان تصمیم‌گیری، ویژگی مهم و ابتکاری یک پایگاه دانش هستند که می‌توانند باعث شوند مراقبت‌های بهداشتی با سرعت بیشتری حرکت کنند. درختان تصمیم‌گیری در مراقبت‌های بهداشتی، کل خدمات را سازمان‌دهی شده تر از قبل می‌کنند و این منجر به بهبود کیفیت خدمات به بیماران می‌شود.

https://lucidea.com/blog/km-component-12-knowledge-management-methodologies/

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

یک × 4 =