مستندسازی تصویری تجربیات خبرگان گل‌گهر

مستندسازی تصویری تجربیات خبرگان شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

مستندسازی تصویری تجربیات خبرگان گل‌گهر

مستندسازی تصویری تجربیات خبرگان گل‌گهر توسط گروه مشاوره مدیریت دانش دانا انجام شد.

در ادامه فعالیت‌های پیاده‌سازی مدیریت دانش در شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، استخراج دانش خبرگان در دستور کار تیم مدیریت دانش این شرکت قرار گرفت. بدین منظور خبرگان در آستانه بازنشستگی شرکت با همکاری واحدهای مربوطه شناسایی شدند و پس از تعیین اولویت‌های اجرایی، 6 خبره برای پیاده‌سازی این تکنیک انتخاب شدند.

با توجه به تجربیات موفق کسب شده در پیاده‌سازی مدیریت دانش اورهال و بهره‌گیری از تکنیک‌های تصویربرداری، مستندسازی تجارب خبرگان نیز با رویکرد تصویربرداری و تولید درس‌آموخته‌های ویدئویی اجرا می‌شود. تجارب استخراج شده از خبرگان پس از طی کردن مراحل مختلف و نهایی‌سازی محتوا، در سامانه مدیریت دانش بارگذاری می‌شود.

 

مستند‌سازی تصویری تجربیات

مستندسازی تصویری تجربیات یکی از تکنیک‌های کلیدی و کاربردی در مدیریت دانش است. در مستندسازی تصویری تجارب خبرگان می‌توان دانش فنی و دانش مدیریتی را به راحتی هرچه تمام ثبت کرد، به اشتراک گذاشت و در نهایت نیز به کار‌ گرفت. بسیاری از دروس آموخته که در سازمان‌‌ها توسط کارکنان خلق می‌شود، با ثبت نوشتاری به صورت کامل منتقل نمی‌شود. یکی از راهکارهای بسیار خوب در به اشتراک‌گذاری دروس‌آموخته و دانش ضمنی افراد خصوصا دانش فنی، استفاده از تکنیک‌های بصری‌سازی است و تولید ویدئو راهکاری برای اشتراک دانش در سازمان به شمار می‌آید.

سرعت انتقال دانش در ویدیو بسیار زیاد است و مخاطب با صرف زمان کمتری نسبت به دیگر تکنیک‌ها مطالب بیشتر، مفید‌تر و جذاب‌تری را دریافت می‌کند. جزئیات قابل بیان در یک درس‌آموخته ویدئویی به مراتب بیشتر از حالت نوشتاری است و این جزئیات علاوه بر ارائه اطلاعات دقیق‌تری به مخاطب قدرت تصور او را نیز بالا می‌برد. برخی از سازمان‌های کشور در سالیان اخیر تا حدودی از این تکنیک در اقدامات مدیریت دانش خود استفاده می‌کنند.

به کارگیری تکنیک مستندسازی تصویری در فرآیند مدیریت دانش می‌تواند منافع زیادی برای سازمان داشته باشد، چرا که بسیاری از افراد در سازمان امکان ثبت دروس‌آموخته خود را به دلایل مختلف از جمله سواد نوشتاری پایین، سواد رایانه‌ای کم و یا سمت‌های سازمانی بالا که به آنها فرصت نوشتن را نمی‌دهد، ندارند. به همین دلیل استفاده از این تکنیک می‌تواند یک میانبر بسیار خوب در کسب دانش ارزشمند مدیران، کارشناسان و خصوصا اپراتور‌های سازمان باشد.

blank

آشنايي با شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

منطقه معدنی گل‌گهر با داشتن معادن غنی از سنگ آهن به عنوان یکی از مطرح ترین قطب های فعال معدن، صنعتی در خاور میانه است که دارای قابلیت‌های بسیاری برای تبدیل شدن به یک منطقه بزرگ و رقابتی در سطح ایران و حتی جهان می‌باشد.  اين ذخاير معدنی در استان كرمان و در 50 كيلومتری جنوب غربی شهرستان سيرجان واقع شده‌است. آثار موجود و حفاری‌هاي باقی‌مانده در محل كانسار دلالت بر آن دارد كه اين كانسار در قرون گذشته مورد شناسايی و بهره‌برداری قرار گرفته است. سن تقريبی يك نمونه از سرباره كوره های قديمی كه از سنگ معدن گل گهر استفاده می‌نموده است، در حدود 900 سال تخمين زده شده است. در دوره معاصر عمليات اكتشاف و پی‌جويی طرح سنگ آهن گل گهر در سال 1348 توسط شركت خصوصی ايران باريت آغاز و سپس با همكاری شركت ژاپنی ماروبنی ادامه يافت و از سال 1353 به شركت ملی فولاد ايران واگذار گرديد. كانسار سنگ آهن گل‌گهر در شش آنومالی مجزا در مجموع با ذخيره‌ای در حدود 1200 ميليون تن در محدوده‌ای به طول تقريبی 10 كيلومتر و عرض تقريبی 4 كيلومتر قرار گرفته‌است. بهره‌ برداری از توده معدنی شماره يک بر عهده شركت معدنی و صنعتی گل‌گهر است كه بخش زيادی از آن استخراج گرديده‌است.

پیاده‌سازی مدیریت دانش در شرکت معدنی و صنعتی گلگهر از سال 1397 با همکاری گروه مشاوره مدیریت دانش دانا آغاز شده است و تا کنون ابزارها و تکنیک‌های مدیریت دانش همچون مدیریت دانش اورهال، انجمن خبرگی، تدوین درخت دانش، تدوین نقشه دانش و غیره در این شرکت اجرایی شده است.

 

 

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

پنج × پنج =