آغاز پروژه پیاده‌سازی مدیریت دانش در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان

مدیریت دانش در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان

آغاز پروژه پیاده‌سازی مدیریت دانش در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان

پروژه پیاده‌سازی مدیریت دانش در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان آغاز شد. این پروژه با هدف ایجاد نظام مدیریت دانش بر بستر فرایندهای  این سازمان اجرا می‌شود. استقرار نظام مدیریت دانش در این سازمان دولتی طی 4 فاز اجرا خواهد شد. گروه مشاوره مدیریت دانش دانا در این پروژه نیز همانند تجربیات قبلی، از رویکرد مربی‌گری بهره می‌برد تا پس از اتمام پروژه، سفیران دانش فعالیت‌های مدیریت دانشی را در این سازمان ادامه دهند.

یکی از اهداف این سازمان، “راهبری استقرار دولت الكترونيک، چرخه بهره‌وری و ایجاد نظام‌های نوين مديريتی در سطح استان” است. مراحل اجرایی پروژه پیاده‌سازی مدیریت دانش در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان به گونه‌ای طراحی شده که با ایجاد بسترهای مناسب برای شکل‌گیری چرخه دانش و به‌کارگیری ابزارها و تکنیک‌های مدیریت دانش ،این هدف مهم را محقق سازد.

 

سازمان مديريت و برنامه‌ريزی كشور 

سازمان مديريت و برنامه ريزی كشور بر اساس مصوبه هشتاد و ششمين جلسه شوراي اداری (در تاريخ ۱۱/۱۲/۱۳۷۸ ) به منظور تحقق مطلوب وظايف و اختيارات رئيس محترم جمهوری موضوع اصل ۱۲۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی ايران و تامين يكپارچگی در مديريت كلان و فراهم كردن زمينه تحقق مطلوب اهداف برنامه توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی كشور از ادغام دو”سازمان برنامه وبودجه” و “امور اداری و استخدامی كشور” تشكيل شد و فعاليت‌های خود را از تير ماه ۱۳۷۹ آغاز كرد.

سازمان مديريت و برنامه‌ريزی استان كرمان

سازمان مديريت و برنامه‌ريزی استان كرمان برای اولين بار در سال ۱۳۵۰ تحت عنوان دفتر برنامه‌ريزی منطقه ای استان كرمان فعاليت خود را آغاز كرد. اين دفتر زير نظر استاندار انجام وظيفه می‌كرد و وظيفه جمع آوری اطلاعات و گزارشات و آمار مربوطه به منطقه، پيگيری و ارزشيابی برنامه و طرح‌های دستگاه‌های اجرايی محلی و ارائه پيشنهاد‌هايی به منظور اجرای هماهنگ طرح‌های عمرانی، تنظيم گزارش‌های سه ماهه از اجرای طرح‌های عمرانی بود. چون محدوده جغرافيايی دفاتر برنامه‌ريزی منطقه ای وسيع و اجراي وظايف منطقه ای كردن برنامه های عمرانی و ايجاد هماهنگي در چنين محدوده‌ای مشكل بود در سال ۱۳۵۱ پس از به‌وجود آمدن شاخه معاونت امور استان‌ها در سازمان، سازمان برنامه و بودجه استان کرمان تشكيل شد. از جمله وظایف سازمان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • هماهنگی و راهبری نظام برنامه ريزی استان در چارچوب نظام برنامه ريزی كشور
  • بررسی، تهيه و تدوين برنامه های توسعه اقتصادی، اجتماعي و فرهنگی بلند مدت، ميان مدت و كوتاه مدت استان
  • تهيه و تدوين طرح آمايش سرزمينی استان در چارچوب ضوابط ملی آمايش كشور متناسب با ظرفيت ها و امكانات جغرافيايی استان
  • بررسی، تهيه و تدوين برنامه ها و سياست هاي اجرايی امور اشتغال و سرمايه گذاري در استان
  • راهبری امور توسعه مديريت و سرمايه  انسانی در سطح دستگاه های اجرايي استان
  • راهبری استقرار دولت الكترونيك، چرخه بهره وری و نظام های نوين مديريتی در سطح استان
  • نظارت و ارزشيابی جامع مديريت عملكرد اعم از برنامه ها، سياست ها، فرآيندها، فعاليت‌ها و پروژه‌ها در سطح استان

 

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

سه × سه =