پیاده‌سازی مدیریت دانش و تعامل با سایر حوزه‌های سازمان

مدیریت دانش

پیاده‌سازی مدیریت دانش و تعامل با سایر حوزه‌های سازمان

پیاده‌سازی مدیریت دانش و تعامل با سایر حوزه‌های سازمان

پیاده‌سازی مدیریت دانش با رویکرد استراتژیک بر عملکرد سازمان‌ها تأثیرات بسیار ملموسی دارد. کارکنان تغییراتی از قبیل تکامل حلقه یادگیری، اجتماعات موثر، انتقال دانش فردی و برنامه‌های مدیریت دانش ساختاریافته و عملی را برای پروژه‌ها و اقدامات جاری سازمان مشاهده می‌کنند. این موارد می‌تواند باعث ایجاد انرژی و هیجان زیادی بین کارکنان شود دلیل اصلی بروز چنین حسی این است که همه کارکنان با دانش کار می‌کنند چه آگاهانه و چه غیر آگاهانه.

یکی از ارکان موفقیت مدیریت دانش ایجاد ارتباط موثر با سایر حوزه‌های سازمانی است؛ مدیریت دانش باید با حوزه‌های دیگر به روشی فعالانه ارتباط برقرارکند. برای برقرای ارتباط هیچ فرمول استانداردی وجود ندارد. حوزه‌های دیگر در سطوح مختلف بلوغ هستند و توسط افرادی با چشم‌انداز متفاوت هدایت می‌شوند. بهترین روش این است که حوزه‌های اصلی را در سازمان جستجو کنید و ارتباط لازم بین آن حوزه و مدیریت دانش را ایجاد کنید.

مدیریت دانش  و ارتباطات[1]

پیاده سازی مدیریت دانش مانند هر برنامه مدیریت تغییر، تأکید زیادی بر ارتباطات دارد. برای مشاوران مدیریت دانش مفید است که برای دریافت اطلاعات در مورد راه‌های ارتباطی و تنظیم محتوای آنچه می‌خواهد در سازمان پیاده سازی کنند، با کارکنان سازمان دیدار کنند. هر درسی که گروه ارتباطات قبلاً از برنامه‌های مدیریت تغییر در سازمان به دست آورده است می‌تواند ارزشمند باشد.

مدیریت دانش  و کیفیت[2]

در بحث کیفیت تجارب می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، در یك سازمان كیفیت نقش خود را در مدیریت یادگیری سازمان و جنبه‌های كیفیت پیرامون نظارت و حاكمیت می‌داند. در مقابل، کیفیت در یک سازمان دیگر فقط از سپردن جنبه یادگیری سازمانی به مدیریت دانش  بسیار خرسند نمی‌شود.  در اینگونه سازمان‌ها، کارکنان نقش خود را حمایت از مدیریت دانش در معرفی فرایندهای جدید و نظارت بر روند استفاده از آنها می‌دانند.

مدیریت دانش و مدیریت ریسک [3]

معمولاً مدیریت دانش  و مدیریت ریسک بسیار به یکدیگر نزدیک هستند. به این دلیل که در دنیای امروز، بسیاری از ریسک‌ها توسط مدیریت دانش کاهش می‌یابد. بسیار مفید است که مدیریت ریسک در برنامه‌های مدیریت دانش  گنجانده شود، بنابراین هرگونه فرآیند ریسک می‌تواند نیازهای دانشی برای پروژه‌های آتی سازمان را با توجه به تجربه پروژه‌های گذشته تأمین کند. به طور مشابه، دروس شناسایی شده از فرایندهای یادگیری مدیریت دانش  می‌توانند از نظر ریسک بررسی شده و مدیریت ریسک از آن‌ها پشتیبانی کند. به عبارتی یک رابطه نزدیک و پشتیبانی متقابل بین مدیریت دانش و مدیریت ریسک وجود دارد.

مدیریت دانش  و مدیریت منابع انسانی[4]

چندین روش برای تعامل با منابع انسانی وجود دارد و این بین سازمان‌ها متفاوت است. پیاده سازی مدیریت دانش به معنی طراحی و اجرای دوره‌های آموزشی مدیریت دانش می‌تواند باشد و البته مدیریت منابع انسانی می‌تواند در این زمینه به شیوه‌ای متناسب با فرهنگ سازمان پشتیبانی ارزشمندی ارائه دهد.

علاوه بر این، درس‌هایی از روندهای یادگیری تیم مدیریت دانش به خوبی می‌تواند زمینه‌هایی را نشان دهد که دوره‌های آموزشی در موضوعات مختلف برای بازتاب تجربه مداوم و عملیاتی نیاز به بروزرسانی دارند.

مدیریت منابع انسانی همچنین می‌تواند تشخیص دهد که اجرای مدیریت دانش مربوط به رهبران ارشد سازمان است و از مدیریت دانش می‌خواهد در شناسایی و پرورش سریع کارکنان کمک کند.

منبع :

http://www.hartfield-km.com/blog/knowledge-management-implementation-engaging-with-other-professions

پانوشت: 

[1] Knowledge Management  and Communications

[2] Knowledge Management  and Quality

[3] Knowledge Management  and Risk Management

[4] Knowledge Management  and Human Resource Management

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

4 × دو =