هفت نکته طلایی برای یک همکاری موفق

7 نکته طلایی برای یک همکاری موفق

همکاری در یک پروژه خلاقانه شما را از منطقه راحتی و امن خود خارج می‌کند، اما مزایای زیادی نیز دارد. اگر یک عکاس، طراح گرافیک، خالق محتوا و یا هنرمند باشید، همکاری خلاقانه برای الهام بخشیدن به کار شما و رسیدن به موفقیت‌ تاثیر بسیار زیادی دارد.به‌طور کلی نگرانی‌های زیادی در همکاری با دیگران وجود دارد و ممکن است در مورد ایجاد یک شراکت یا همکاری ما را دچار تردید کند، اما با در نظر گرفتن مزایای همکاری باید گفت که ارزشش را دارد! بنابراین، برای یک همکاری موفق به نکاتی که در ادامه این مطلب به آن اشار شده است دقت کنید.

7 نکته مهم برای یک همکاری موفق

۱. از منطقه امن خود خارج شوید

یکی از بزرگ‌ترین دلایل برای همکاری با دیگران کشف راه‌ها، تکنیک‌ها و ایده‌های جدید است. اگر به جریان کاری خود عادت دارید، ممکن است همکاری با دیگران دلهره‌آور به نظر برسد، اما آیا موضوع خود می‌تواند دلیل همکاری شما با دیگران شود. به یاد داشته باشید که شکست بخشی از یادگیری است، بنابراین از اشتباه کردن در هنگام جستجو و کار با شخص جدید نترسید.

رسانه‌های مختلف را امتحان کنید. اگر عکاس هستید، یک روز نقاشی را امتحان کنید. اگر معمولاً با ابزارهای دیجیتال کار می‌کنید، مداد اپل خود را با مجموعه‌ای از مداد‌ها عوض کنید. اگر نقاشی دوبعدی کار می‌کنید، سه‌بعدی را امتحان کنید. اگر شخصی که با او همکاری می‌کنید در رسانه دیگری کار کند  همکاری سرگرم‌کننده‌ای را در پیش رو خواهید داشت؛ در این میان وظایف شما تنها کمی متفاوت خواهد شد. جدا از رسانه، تغییر مکان یا عادات روزانه نیز می‌توانند الهام‌بخش کار شما باشد. ببینید شریک جدیدتان کجا و چگونه کار می‌کند و به مدت یک هفته از آن‌ الگوبرداری کنید.

۲. دیدگاه‌های خلاقانه خود را مقایسه کنید

هنگامی‌که به یک همکاری موفق فکر می‌کنید، باید چشم‌انداز داشته باشید. آیا قصد شما از همکاری این است که دانشی که درمورد یک موضوع دارید را با همدیگر به اشتراک بگذارید یا قصد دارید که دانش یا مهارت‌ها و ایده‌های مختلف خود را باهم ترکیب کنید؟ هیچ پاسخ دقیقی برای اینکه کدام یک از انواع همکاری نتیجه مناسبی برای شما به همراه خواهد داشت وجود ندارد. کار با فردی که دارای پیشینه مشابهی با شماست پروژه‌های خلاقانه شما را تقویت می‌کند و به قدرت شما در آن موضوع می‌افزاید. بااین‌حال، همکاری با افراد خلاق از سایر زمینه‌های تخصصی نیز می‌تواند الهام‌بخش کار شما باشد. ترکیب مهارت‌ها و توانایی‌های خود با زمینه متفاوت همکارتان، راه را برای دست یابی به یک نتیجه منحصربه‌‌فرد هموار می‌کند.

3. برنامه‌های خود را به‌روز نگه‌دارید

نکته بعدی  به‌ورز نگه‌ داشتن برنامه‌هایی است که همکاری موفق را تسهیل می کنند. برنامه‌های بی‌شماری برای استفاده‌های خلاقانه خاص مانند  VSCO، Procreate، Figma و   Canva وجود دارد. این ابزارها برای یک مشارکت خلاقانه قدرتمند و ضروری هستند و باید بتوانید از آن‌ها تا حد ممکن استفاده کنید. به‌روز نگه‌داشتن برنامه‌های خود به این معنی است که همیشه جدیدترین فناوری‌‌ها را در اختیار داشته باشید. در این فضاها می‌توانید از یکدیگر یاد بگیرید و همچنین در یک فضای باز درباره کار خود بحث کنید. این یک‌راه عالی برای برقراری ارتباط با دیگران در زمینه خلاقیت شما است.

حتی اینستاگرام نیز قابلیت تعاملی خاص خود را دارد. این ابزار بیشتر برای عکاسان جذاب است، اما برای به اشتراک‌گذاری و دیدن فیلم‌ها، طراحی گرافیکی، طراحی UX/UI یا شبکه‌سازی با دیگران برای اهداف تجاری نیز عالی است. یوتیوب نیز برنامه دیگری است که برای شبکه‌سازی، اشتراک‌گذاری ایده‌ها و دستیابی به مخاطبان بیشتر مفید است. می‌توانید یک وبلاگ با حضور شریک یا همکار خود ایجاد کنید، یا از آن به‌عنوان یک پلتفرم برای اشتراک‌گذاری ویدیوهای تلاش‌های مشترک خود استفاده کنید. از هر برنامه، ابزار یا پلتفرمی که استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که همیشه آخرین نسخه آن را در اختیار دارید تا بتوانید از مزایای جدیدترین و مفیدترین ویژگی‌های آن بهره‌مند شوید.

۴. به افق دورتری بیندیشید

باتوجه‌به تکنولوژی مدرن، همکاری‌ها دیگر محدود به افرادی که از لحاظ جغرافیایی به همدیگر نزدیک باشند نیست. شما به‌راحتی می‌توانید با همکارانی در شهرها یا حتی کشورهای دیگر همکاری خلاقانه داشته باشید. چه کسی می‌تواند ادعا کند که شما مجبورید به‌طور فیزیکی با همکار خود در یک اتاق باشید تا بتوانید ایده‌هایتان را جمع‌آوری کنید. شما می‌توانید به راحتی یک جلسه چت ویدیویی داشته باشید و آن‌ را از طریق گوگل‌داک به اشتراک بگذارید.

5 . به رویداد خلاقانه بروید

رویدادهای خلاقانه یک‌راه عالی برای برقراری ارتباط با افرادی در رشته شما یا زمینه‌های دیگر است. رویدادهای ماهانه محلی، رویدادهای بزرگ جهانی، رویدادهای آنلاین یا رویدادهای یک‌باره را بیابید. به‌عنوان نمونه «صبح‌های خلاقانه» یک سخنرانی ماهانه جهانی درزمینه طراحی است که به‌صورت ماهانه در بسیاری از شهرهای بزرگ جهان برگزار می‌شود. درحالی‌که تمرکز آن بر روی طراحی است، یک امر الهام‌بخش برای هر نوع خلاقیتی است.

شرکت Adobe در سال میزبان چندین رویداد در شهرهای مختلف در سراسر جهان است. حضور در این رویدادها به شما این امکان را می‌دهد تا در مورد ابزارهای  این شرکت و نحوه ایجاد شبکه با افراد خلاق با زمینه‌ها و توانایی‌های مختلف اطلاعات بیشتری کسب کنید. برخی از رویدادهای خلاقانه به‌صورت آنلاین برگزار می‌شوند و بنابراین مجبور نیستید موقعیت راحت خود را ترک کنید. همه رویدادهای خلاقانه فرصتی برای معاشرت با افراد در زمینه‌های خلاقانه مختلف هستند. اگر به فکر همکاری موفق هستید، یک رویداد، مکان مناسبی برای کاشت بذر است.

6 . از پروژه‌های کوچک شروع کنید

ایده شروع همکاری با فردی دیگر ممکن است دلهره‌آور به نظر برسد. هیچ‌کس از اولین پروژه شما انتظار موفقیت فوری ندارد؛ بنابراین، از قدم‌های کوچک شروع کنید. مکالمه صرف با سایر افراد می‌تواند نوعی همکاری تلقی شود. در یک مکالمه ایده‌ها با همدیگر به اشتراک گذاشته می‌شوند و افراد به همدیگر مشاوره می‌دهند. می‌توانید به شخصی که از قبل می‌شناسید، یا با کسی که قبلاً با او کار کرده‌اید، شراکت را شروع کنید.

برای شروع روی یک پروژه کم‌ریسک باهمدیگر کار کنید. اگر در این پروژه کوچک احساس کردید که تیم خوبی هستید می‌توانید شروع به گسترش ایده‌های خود کنید یا پروژه بزرگ‌تری را با ریسک‌های بالاتر شروع کنید؛ اما به یاد داشته باشید، وقت گذاشتن در این خصوص ضرری ندارد. به‌علاوه، شروع کوچک و آهسته به شما این امکان را می‌دهد که به پروژه‌های انفرادی خود در کنار این مشارکت جدید ادامه دهید.

blank

7.بازخورد را در آغوش بگیرید

برای تحلیل وضعیت‌ها بهتر است همکاران بازخورد خود را در مورد پروژه‌های همکاری خلاق به اشتراک بگذارند. کار تیمی گاهی اوقات می‌تواند ناامیدکننده باشد. برخی از افراد با خوشحالی انتقاد می‌کنند و متأسفانه، برخی افراد نسبت به انتقاد واکنش خوبی ندارند. در یک تیم کاری، باید نسبت به گرفتن بازخورد از همکار خود استقبال کنید. این بدان معنا نیست که شما باید نظرات سختگیرانه‌ای ارائه کنید. به‌خصوص اگر می‌خواهید اوقات خوبی را با همکار خود سپری کنید.

می‌توانید با همدیگر چت داشته باشید، نظرات خود را برای همکار خود ارسال کنید یا بازخوردهای خود درباره ایده‌ها را ازطریق یادداشت‌های ارسالی به همکارتان منتقل کنید؛ اما اجازه ندهید همه بازخوردها منفی باشد. بازخودهای منفی می‌تواند شما را در رکود قرار دهد. یک مشارکت خلاقانه موفق به معنای همراه کردن خوب با بد است.

همکاری خلاقانه خود را به موفقیت تبدیل کنید

با رعایت این نکات مفید، دیگر موارد ناشناخته‌ای که یک همکاری‌های خلاقانه به همراه خواهد داشت را زیر سوال نخواهید برد. از یک دوست قابل‌اعتماد یا همکار سابق خود شروع کنید، اما بی‌دلیل خود را محدود نکنید. دنیا پر از خلاقیت‌ است و فناوری به شما اجازه می‌دهد با فردی هم‌تیمی باشید که هزاران کیلومتر دورتر از شما زندگی می‌کند. به‌کارگیری یک نرم‌افزار مدیریت دانش در سازمان به تسهیل همکاری در سازمان شما کمک خواهد کرد.

منبع:

https://www.makeuseof.com/tips-for-successful-creative-collaboration/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =