چگونه مدیریت دانش بر بهره‌وری تأثیر می‌گذارد؟

چگونه مدیریت دانش بر بهره‌وری تأثیر می‌گذارد؟

در این مطلب به بررسی چگونه مدیریت دانش بر بهره‌وری تأثیر می‌گذارد؟ می‌پردازیم.

هم زمان با رشد و توسعه‌ای ابعاد مختلف یک سازمان، ضروری است به این مسئله نیز در توجه شود که چگونه مدیریت دانش می‌تواند بر بهره‌وری سازمان تأثیر بگذارد. حجم زیاد اطلاعات موجود در یک سازمان می‌تواند یافتن  و به کار بستن آن در زمان مناسب را دشوار کند؛ اما اگر منابع سازمان‌دهی شده و به‌راحتی قابل جستجو باشند،  این اطلاعات ارزشمند شده و قابل دسترس می‌شود. در نتیجه به کارگیری آن می‌تواند موجب پیشرفت سازمان شود. برای به حداکثر رساندن بهره‌وری خود، باید راه دسترسی به دانش را برای کارکنان خود آسان‌تر کنید تا اطلاعات موردنیاز را پیدا کنند. بهترین راه برای افزایش بهره‌وری و کاهش جابجایی کارکنان، استقرار راهکارهای مدیریت دانش است. فرهنگ تسهیم دانش، اعتماد را تقویت کرده و به کارکنان کمک می‌کند تا تصمیمات بهتری بگیرند. این کار عملکرد کلی کسب‌وکارتان را بهبود می‌بخشد که به‌نوبه خود به نفع مشتریان خواهد بود.

استفاده از مدیریت دانش می‌تواند به کارکنان در جمع‌آوری و مستندسازی اطلاعات کمک کند تا تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرند؛ می‌تواند به کارکنان کمک کند تا نقاط قوت منحصربه‌فرد خود را شناسایی کنند و زمان صرف شده برای کارهای تکراری را کاهش دهند. فرآیند مستندسازی و سازمان‌دهی اطلاعات به افراد کمک می‌کند تا با یکدیگر همکاری کنند و مشکلات را به‌سرعت حل کنند. علاوه بر این، مدیریت دانش مؤثر می‌تواند مدت‌زمان لازم برای راه‌اندازی و اجرای فعالیت‌ها را کاهش دهد. با استفاده از یک برنامه مدیریت دانش، کارکنان می‌توانند بر انجام کارهای معنادارتر و وظایف مهم‌تر تمرکز کنند.

مزایای مدیریت دانش واضح است؛ داشتن نیروی کار متنوع، طیف گسترده ای از مهارت‌ها را برای سازمان فراهم می‌کند. تنوع نظرات و تجربیات، یک سرمایه بزرگ در محل کار است. اگر نیروی کار متنوعی را بپذیرید، سطح بهره‌وری بالاتری نیز خواهید دید. یادگیری از کارمندان باعث بهره‌وری بیشتر و ایجاد انگیزه در آن‌ها می‌شود و در عین حال محیط مولدتری ایجاد می‌کند. هدف مدیریت دانش توسعه و انتقال مهارت‌ها، استعدادها و اطلاعات کارکنان است. داشتن اطلاعات صحیح برای اتخاذ تصمیمات تجاری عاقلانه بسیار مهم است. بدون دانش، راهی برای دانستن اینکه چه کاری باید انجام دهید وجود ندارد و اگر اطلاعات درستی نداشته باشید، هرگز تصمیمات مناسبی نخواهید گرفت. عدم شفافیت در مدیریت دانش می‌تواند منجر به فقدان بینش و نهایتاً مانع نوآوری و رشد ‌شود.

blank

مدیریت دانش بخش مهمی از بهره‌وری هر سازمانی است. کیفیت خدمات ارائه‌شده دانش کارکنان را بهبود می‌بخشد و شهرت کلی سازمان را افزایش می‌دهد. با استفاده از یک سیستم مدیریت دانش، می‌توانید سازمانی ایجاد کنید که در آن کارکنان بتوانند دانش خود را به اشتراک بگذارند و از یکدیگر یاد بگیرند. یک سیستم مدیریت دانش می‌تواند به‌صورت داخلی یا خارجی پیاده‌سازی شود. اگر سیستم مدیریت دانش را به شکل صحیحی پیاده‌سازی کنید، تیم شما بهره‌وری و رضایت بیشتری خواهد داشت. به‌طور خلاصه، ثبت و مدیریت اطلاعاتی که کارمندانتان از قبل به اشتراک می‌گذارند، ضروری است. فناوری مناسب می‌تواند به شما در مدیریت دانش و بهبود بهره‌وری خود کمک کند. مدیریت دانش به‌طور مؤثر می‌تواند بهره‌وری را بهبود بخشد. یک سیستم مدیریت دانش به کارکنان کمک می‌کند تا در هر زمان به اطلاعات موردنیاز خود دسترسی پیدا کنند. یک سیستم یکپارچه به کارکنان کمک می‌کند تا اطلاعات موردنیاز خود را پیدا کرده و از آن‌ها استفاده کنند. در نهایت، یک سیستم مدیریت دانش به رشد و بهبود سازمانتان کمک می‌کند. این کار باعث افزایش کیفیت کار می‌شود. هرچه کارکنان دانش بیشتری داشته باشند، سازمانتان بهره‌وری بیشتری خواهد داشت. اگر بتوانید جریان دانش را ترسیم کنید، می‌توانید تشخیص دهید که کجا باید پیشرفت کنید.

کلام آخر

مدیریت دانش بر افزایش بهره‌وری کارکنان نقش مهمی دارد؛ ازاین‌رو پیشرفت سریع فناوری باعث ایجاد تغییرات ساختاری در سازمان‌ها شده است که به‌نوبه خود رقابت بین سازمان‌ها را تشدید کرده و اهمیت عملکرد کارکنان را در موفقیت شرکت‌ها برجسته‌تر کرده است. با بهره‌گیری از مدیریت دانش، بهره‌وری محل کار خود را بهبود بخشید. مدیریت دانش یکی از ارکان هر سازمان مولد است. مدیریت دانش نقش مهمی در افزایش بهره‌وری سازمان‌ها دارد. مقیاس بندی دانش برای شرکت‌هایی که امیدوارند انسجام فرهنگ سازمان، بهبود بهره‌وری و هماهنگی تیم‌های چندوظیفه‌ای را برای ارائه کارهای پیچیده امتحان کنند ضروری است. با افزایش روزافزون میزان تولید دانش در سازمان‌ها، آن‌ها باید ‌در جستجوی سیستم‌هایی باشند که کارکنان را در یافتن اطلاعات موردنیاز در زمان نیاز به آسان‌ترین شکل ممکن یاری کنند. انجام این کار نه‌تنها منجر به بهبود تجربه کارکنان و افزایش بهره‌وری می‌شود، بلکه می‌تواند سطحی از چابکی و نوآوری را ایجاد کند که تبدیل به یک مزیت رقابتی شود.

https://www.linkedin.com/pulse/how-knowledge-management-impacts-productivity-gabriele-maggiolo/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =