مدیریت دانش و هوش هیجانی

مدیریت دانش و هوش هیجانی

مدیریت دانش و هوش هیجانی

در این مطلب به بررسی مدیریت دانش و هوش هیجانی می‌پردازیم.

همدلی؛ مهارتی برای موفقيت مديران

ماهاتماگاندی رهبر فقید هندوستان با تعدادی از همراهان با قطار به ماموریت می‌رفت. او تازه یك جفت كفش خریده بود. ناگهان هنگام عبور یک لنگه از كفش او به بیرون قطار پرت شد. گاندی فوراً لنگه دیگر كفشش را از پا در آورد و به بیرون پرتاب كرد. همراهانش از این حركت گاندی متعجب شدند اما گاندی در جواب آنان گفت هندوستان مردمان فقیری دارد هركس این لنگه كفش را پیدا می‌كرد به دردش نمی‌خورد و می‌گفت ای خدا ای كاش لنگه دیگرش را پیدا می‌كردم؛ من نخواستم او را ناامید كنم. كفشم را بیرون انداختم تا لااقل بین من و او یكی دارای یک جفت كفش نو شود.

مردمسنی به همراه پسر 25 ساله‌اش وارد قطار شدند، در حالی كه مسافران در صندلی‌های خود نشسته بودند. قطار شروع به حركت كرد. به محض حركت قطار پسر 25 ساله كه كنار پنجره نشسته بود هیجان زده شد. دستش را از پنجره بیرون برد و در حالی كه با لذت هوای بیرون را لمس می كرد فریاد زد «پدر نگاه كن درختان دارند حركت می كنند» مرد مسن لبخندی زد و هیجان پسرش را تأیید كرد. كنار این پدر و پسر زوج جوانی نشسته بودند كه حرف‌های آنان را می‌شنیدند و از حركات پسر كه مانند بچه‌ای پنج ساله رفتار می كرد متعجب شده بودند. ناگهان پسر دوباره فریاد زد پدر نگاه كن كوه‌ها و ابرها هم با قطار حركت می‌کنند. زوج جوان با تعجب حركات پسر را نظاره می كردند.

باران شروع شد چند قطره روی دست مرد جوان چكید او با لذت آن را نوازش كرد و چشم‌هایش را بست و دوباره فریاد زد پدر نگاه كن چه قدر زیباست، آب روی دستانم می‌چكد. زوج جوان دیگر طاقت نیاوردند و از مرد مسن پرسیدند چرا برای مداوای پسرتان به روان پزشک مراجعه نمی كنیـد. مرد مسـن جـواب داد اتفاقاً درسـت می‌گوییـد ما همیـن الان از بیمارستـان بر می‌گردیم. امروز پسرم برای اولین بار است كه می‌تواند زندگی و طبیعت را ببیند چون مادرزادی نابینا بود و امروز پس از جراحی، بینایی خود را باز یافته است. زوج جوان با شنیدن این پاسخ سرشان را پایین انداخته و قطرات اشک از گونه‌هایشان جاری شد.

همدلی چیست؟

حافظ شیرازی همدلی را اینگونه توصیف می كنند:

شب تاریک و بیم موج و گردابی چنین هایل               كجا دانند حال ما سبكباران ساحل‌ها

تاریخچه مفهوم همدلی در علوم انسانی به سال 1880 میلادی بر می‌گردد. زمانی كه روانشناس آلمانی تئودور لیپزا از همدلی به عنوان توانایی درک و شناخت احساسات و هیجان‌های دیگران یاد می‌كند. در سال 1920 روانشناس انگلیسی تی جینر همدلی را ورود به حریم احساسات دیگران تعریف می‌كند. همدلی یعنی شنیدن چیزهایی كه گفته نمی‌شود.

مولانا همدلی را مغناطیس القلوب و آگاهی به ضمیر درونی فرد می‌داند و آن‌را از خصوصیات مهم افرادی می‌داند كه رفتار حمایتی دارند. افراد همدل كمتر خود محورند و برعكس افرادی كه رفتارهای همدلانه و حمایتی ندارند بیشتر دوست دارند به مشكلات و نیازهای خود بپردازند و این رفتار كاملاً طبیعی است زیرا آنان آنقدر دغدغه نیازها و مشكلات خود هستند كه به نیازها و گرفتاری‌های دیگران اصلاً فكر نمی‌كنند.

به همین جهت است كه رسول گرامی اسلام(ص) می‌فرمایند كسی كه صبح كند در حالی كه به امر مسلمانان اهتمام نورزد بهره‌ای از اسلام نبرده است. امام جعفر صادق(ع) نیز می‌فرمایند وقتی برادر دینی حاجتی نزد مومنی آورد و او نتوانست حاجتش را برآورده سازد ولی با او همدلی كند خداوند او را بخاطر همدلی به بهشت می‌برد.

همدلی یک قدرت هیجانی و منطقی قوی است و به‌عنوان روغن چرخ دنده برای روان‌سازی ارتباطات عمل می‌كند. دكتر دانیل گلمن مبدع هوش هیجانی در مقاله‌ای كه در سال 2011 در مجله هاروارد بزینس ریویو به چاپ رسید می‌نوسید به سه دلیل باید از مهارت همدلی بعنوان یک عامل موفقیت در سازمان و كسب و كار بخوبی استفاده کرد:

  • رشد روز افزون گروه‌های كاری؛ چون گروه‌های كاری محل تبادل و غلیان هیجان‌هاست و شناخت و هم افزایی این هیجان‌ها موجب بهبود عملكرد می‌شود.
  • رشد سریع جهانی؛ كه لازمه آن شناخت و ارتباط مؤثر با فرهنگ‌های مختلف در جهان است.
  • نیاز شدید به حفظ و نگهداشت كاركنان دانشی یا دانشکاران.

بسیاری از پژوهشگران معتقدند مدیران و روسایی كه فاقد مهارت همدلی هستند هیچگاه نباید خانه را به سوی محل كار ترک كنند، زیرا در آن روز یک روزكاری موفقی را پشت سر نخواهند گذاشت. در انتها این مقاله را با این بیت شعر مولانا راجع به همدلی به پایان می‌بریم كه:

چه نزدیک است جان تو به جانم               كه هر چیزی كه اندیشی بدانم

ضمیـر همـدگـر داننـد یـاران                      نبـاشم یـار صـادق گـرندانم

 

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

2 × یک =