چگونه دانشمندان 10 ساله حوزه فضایی درس آموخته‌های خود را ثبت می‌کنند؟

مدیریت دانش

چگونه دانشمندان 10 ساله حوزه فضایی درس آموخته‌های خود را ثبت می‌کنند؟

ثبت درس آموخته

چگونه حتی دانشمندان 10 ساله حوزه فضایی درس آموخته‌های خود را ثبت و ضبط می‌کنند؟

در این مطلب به داستان جالبی در مورد دو دانشمند اشاره می‌کنیم که موفق شدند سازه‌ای ایجاد کنند که تا نزدیکی سطح جو زمین توانست حرکت کند. آن‌ها دروس آموخته شده خود را پس از آن ثبت کردند. قسمت جالب ماجرا اینجاست که آن‌ها در آن زمان فقط 8 و 10 سال سن داشتند!

داستان درباره دو دختر ساکن سیاتل است که یک بالون کاردستی را طراحی، ساخت و راه‌اندازی کردند که این بالون یک دوربین، یک لگو و یک عکس از گربه آنها لوکی را تا نزدیکی سطح جوی زمین در ارتفاع 78000 فوتی برد و سپس موفق شدند بالون کاردستی و فیلم را بازیابی کنند. لینک ویدیو (https://youtu.be/QCP5jZXoOhI ) گویای تمام ماجرا است، اما قسمتی که متخصصان مدیریت دانش به آن علاقه‌مند شده‌اند این است که آن‌ها دروس آموخته شده خود را پس از انجام کار ثبت کرده‌اند. تصویر زیر ، سوابق دروس آموخته شده آنها است.

ثبت درس آموخته

 

ثبت درس آموخته یک روش عالی است، برای این که اگر این دو دختر دانشمند بخواهند کاردستی دیگری بسازند، دروسی که از تجربه اول آموخته و ثبت کرده‌اند، به آن‌ها کمک می‌کند تا موفقیت اولین پرتاب خود را افزایش دهند و از نظر ارتفاع، مدت پرواز و ضبط فیلم آن را بهبود بخشند.

اگر تصویر را مشاهده کنید می توانید جزئیات دروس را درک کنید. این‌ها درس‌های معمولی از یک بازنگری پس از اقدام (AAR) است که به صورت جملات کوتاه نوشته شده و به عنوان کمکی برای حافظه انسانی برای همان تیم است تا در تلاش بعدی خود از  آن‌ها استفاده کنند. اگر این دروس برای به اشتراک گذاشتن با سایر دانشمندان فضایی بود، دختران باید فراتر از جملاتی مانند “استفاده از یک بالون بزرگتر” می‌رفتند تا در واقع تعریف کنند که یک بالون بزرگ چه اندازه است. دیدن 11 درس مجزا بسیار جالب است. اگر این دختران بتوانند 11 درس عالی را از یک پرواز بالون جمع کنند، این تمسخر آمیز است که مدیران پروژه می‌گویند “فقط سه مورد آموزشی برتر را به من بدهید”. سه مورد برتر به شرط که فقط 3 چیز یاد گرفته باشید خوب هستند، اما اگر 11 چیز یاد گرفته اید همه آنها را ضبط کنید!

درس آموخته

دروس آموخته، دانش حاصل شده از یک نوآوری یا تجربه است که باعث می‌شود فرد یا سازمان بتواند فرآیند و یا فعالیتی را بهبود دهند. با این بهبود، کار موثرتر، با کیفیت‌تر، ایمن‌تر و بهره‌ور‌تر انجام می‌شود. همچنین می‌توان درس‌آموخته را، آموخته‌های ناشی از اجرای فرآیندهای کاری در سازمان یا فعالیت‌های یک پروژه دانست. دروس‌آموخته شامل تجارب موفق، تجارب ناموفق و به‌روش‌های سازمان می‌شوند که باید در پایان هر فعالیت یا فرآیند، در بستری مناسب ثبت شوند.

هدف از این کار، اشتراک دروس‌آموخته و بکارگیری از آن در آینده و موقعیت‌های مشابه است. هر درس آموخته باید بیان مساله، علل ریشه‌ای مساله، راهکارهای اجرایی و نتایج و خروجی‌های حاصل از اجرای راهکارهای برطرف کردن مساله باشد تا بتواند مرجعی مهم برای بهبود اقدامات آتی و استخراج پیشنهادات اجرایی شود. به صورت کلی فرآیند مدیریت درس‌آموخته، شامل 5 گام کلیدی شناسایی درس‌آموخته، کسب درس‌آموخته، ذخیره‌سازی درس‌آموخته، به اشتراک‌گذاری درس‌آموخته و به کارگیری درس‌آموخته می باشد.

به منظور انجام هر یک از گام‌های 5گانه مدیریت درس‌آموخته، ابزارها و تکنیک‌های متعددی وجود دارد که بایستی توسط کارکنان سازمان در کلیه سطوح اجرا شود. تکنیک مدیریت درس‌آموخته، یکی از پایه‌ای‌ترین تکنیک‌های مدیریت دانش است که هر سازمان فارغ از اندازه و ماهیت کاری، باید آن را ایجاد و اجرا کند.

 

 

منبع:

http://www.nickmilton.com/2015/09/space-scientists-use-lessons-learned-at.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium=linkedin&m=1

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

2 × دو =