شاخص‌های کلیدی مدیریت دانش

برای اطمینان از موفقیت برنامه‌های مدیریت دانش، شناسایی شاخص های کلیدی عملکرد (KPI)  که با اهداف برنامه مدیریت دانش در سازمان شما همسو هستند، از اهمیت بالایی برخوردار است. شاخص کلیدی عملکرد مدیریت دانش، پارامتری قابل اندازه‌گیری برای عملکرد برنامه‌های مدیریت دانش است که کمک سازمان می‌کند تا فرایند دستیابی به اهداف را تعریف و اندازه‌گیری کنند. زمانی که یک سازمان، مأموریت مدیریت دانش خود را تحلیل کرده باشد، تمامی ذینفعان مدیریت دانش مشخص شده و اهداف و استراتژی‌های مدیریت دانش نیز تعریف شده باشند، ابزاری برای اندازه‌گیری میزان دسترسی به این اهداف لازم است، که شاخص‌های کلیدی عملکرد، این ابزار را فراهم می‌نمایند. شاخص عملکرد مدیریت دانش می‌تواند منعکس کننده عوامل حیاتی موفقیت یک سازمان باشد.  در ادامه این مقاله چند شاخص‌های کلیدی ضروری وجود دارد که به شما کمک می‌کند میزان موفقیت برنامه مدیریت دانش خود را اندازه‌گیری کنید.

برای مطالعه‌ی مقالات تخصصی مدیریت دانش به پایگاه دانش مراجعه فرمایید.

 1. استفاده از دانش: دسترسی کارکنان یا کاربران به پایگاه دانش بسیار مهم است. استفاده فراوان از دانش، نشان‌دهنده ارزشمند و مرتبط بودن اطلاعات ارائه‌شده است. بنابر این یکی از شاخص‌های کلیدی و بسیار مهم در پیاده‌سازی مدیریت دانش، توجه به میزان به‌کارگیری دانش در سازمان است.
 2. دسترسی به دانش: سهولت دسترسی به دانش باید اندازه‌گیری شود تا اطمینان حاصل شود که کارکنان می‌توانند به‌سرعت و بدون مواجه‌شدن با موانع مختلف اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کنند.
 3. اشتراک دانش: نظارت بر میزان مشارکت کارکنان در به اشتراک‌گذاری دانش، اسناد یا به‌روزرسانی‌های جدید در پایگاه دانش، ضروری است. مشارکت‌های تشویقی، منجر به تقویت فرهنگ به اشتراک‌گذاری دانش می‌شوند. شاخص‌های کلیدی عملکرد در این بخش به متولیان مدیریت دانش کمک می‌کند تا روند تسهیم دانش در سازمان را بررسی کرده و اقدامات اصلاحی لازم را اجرا کنند.
 4. زمان برای حل مسائل: اندازه‌گیری زمان لازم برای یافتن راه‌حل برای مشکلات یا پاسخ به سوالات با استفاده از پایگاه دانش بسیار مهم است. حل سریع‌تر مسئله نشان‌دهنده اثربخشی سیستم مدیریت دانش است.
 5. رضایت مشتری: اگر مدیریت دانش برای پشتیبانی از خدمات یا پشتیبانی مشتری استفاده شود، ردیابی معیارهای رضایت مشتری اهمیت پیدا می‌کند. این موضوع شامل ارزیابی میزان دست‌یابی مشتریان به پاسخ‌های موردنیاز خود و همچنین ارزیابی سرعت رسیدن آن‌ها به پاسخ می‌باشد.
 6. کارایی آموزش: مدیریت دانش در تسهیل آموزش کارکنان و بهبود دوره کارآموزی آن‌ها در سازمان‌ها نقشی اساسی دارد. با نظارت دقیق بر نرخ بهره‌وری و میزان کسب مهارت کارکنان جدید در نقش‌های مربوطه، سازمان‌ها می‌توانند کارایی و اثربخشی برنامه‌های آموزشی خود را بسنجند. این ارزیابی به‌عنوان یک ابزار ارزشمند در بهینه‌سازی روش‌های آموزشی و حصول اطمینان از گذشتن بدون دردسر کارکنان جدید از دوره کارآموزی عمل می‌کند.
 7. کاهش خطا: ارزیابی اینکه آیا ابتکارات مدیریت دانش منجر به کاهش خطاها یا اشتباهات شده است، به‌ویژه آن‌هایی که ناشی از کمبود دانش هستند، بسیار مهم است. با نظارت بر این جنبه، سازمان‌ها می‌توانند زمینه‌های بهبود را شناسایی کرده و اطمینان حاصل کنند که دانش به‌طور موثر در سراسر نیروی کار منتشر می‌شود.
 8. مشارکت کارکنان: رضایت و درگیری کارکنان از سیستم مدیریت دانش باید ارزیابی شود. نیروی کار متعهد به‌احتمال‌زیاد به‌طور فعال از پایگاه دانش استفاده کرده و به آن کمک می‌کند. این موضوع همچنین می‌تواند منجر به تقویت فرهنگ یادگیری و بهبود مستمر ‌شود.
 9. حفظ دانش: توانایی حفظ دانش حیاتی در سازمان، به‌ویژه زمانی که کارکنان ترک یا بازنشسته می‌شوند، از اهمیت بالایی برخوردار است. ردیابی حفظ دانش تضمین می‌کند که بینش‌ها و تخصص‌های ارزشمند از بین نمی‌روند. این موضوع همچنین انتقال یکپارچه دانش و تداوم آن را ممکن می‌سازد.
 10. اثربخشی جستجو: کارایی و دقت عملکرد جستجو در پایگاه دانش باید ارزیابی شود. یک سیستم جستجو که به‌خوبی طراحی‌شده باشد به‌طور قابل‌توجهی دسترسی به دانش را افزایش داده و کارمندان را قادر می‌سازد تا به‌سرعت و به‌راحتی اطلاعات موردنیاز خود را بیابند.
 11. صرفه‌جویی در هزینه: تجزیه‌وتحلیل میزان صرفه‌جویی در هزینه که در اثر کاهش زمان آموزش و کاهش نرخ خطا اتفاق می‌افتد و همچنین میزان صرفه‌جویی حاصل از حل کارآمدتر مشکل توسط پایگاه دانش، ضروری است. این معیار درک روشنی از مزایای مالی حاصل از شیوه‌های مؤثر مدیریت دانش را برای سازمان‌ها فراهم می‌کند.
 12. یادگیری و بهبود: توانایی سازمان برای یادگیری از تجربیات خود و به‌کارگیری آن دانش برای ارتقای فرآیندها و تصمیم‌گیری باید سنجیده شود. این معیار نشان‌دهنده تعهد سازمان به بهبود مستمر و ظرفیت آن در استفاده از دانش برای رسیدن عملکرد بهینه است.
 13. کیفیت دانش: ارزیابی ارتباط، دقت و سودمندی دانش بسیار مهم است. دانش باکیفیت بالا به تصمیم‌گیری و حل بهتر مشکلات کمک می‌کند و این اطمینان را می‌دهد که کارکنان به اطلاعات قابل‌اعتماد و ارزشمند دسترسی داشته باشند.
 14. نرخ پذیرش: ردیابی درصد کارکنان یا تیم‌هایی که به‌طور فعال از سیستم مدیریت دانش استفاده می‌کنند بسیار حائز اهمیت است. نرخ پذیرش بالاتر نشان‌دهنده اجرای موفق چارچوب مدیریت دانش است.

به یاد داشته باشید که شاخص‌های کلیدی عملکردی که انتخاب می‌کنید به اهداف سازمان، دامنه ابتکار مدیریت دانش شما و همچنین به ماهیت کسب‌وکار شما بستگی دارد. برای ارزیابی موفقیت تلاش‌های مدیریت دانش خود و ایجاد پیشرفت‌های آگاهانه، به‌طور مرتب این شاخص‌ها را بررسی  کنید. با تمرکز بر این شاخص، سازمان‌ها می‌توانند اثربخشی برنامه‌های مدیریت دانش خود را سنجیده و تصمیمات آگاهانه‌ای برای بهبود این برنامه‌ها اتخاذ کنند.

https://www.kminstitute.org/blog/identifying-kpis-your-knowledge-management-program

 

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 17 =