داده کاوی

داده‌کاوی

داده‌کاوی[1] ابزاری قدرتمند در عصر امروزی است، به خصوص که جامعه بشری وارد عصر داده‌های بزرگ شده است. داده‌کاوی مبحثی میان رشته‌ای و ترکیبی از مباحث منابع انسانی، یادگیری ماشین، مدل‌سازی ریاضی و پایگاه‌های داده است. در سال های اخیر، داده‌کاوی برای اکثر سازمان‌هایی که می‌خواهند مشتری‌های جدید جذب کرده و یا مشتری‌های موجود را حفظ کنند، به یک استراتژی مهم تجاری تبدیل شده است.

استفاده از تکنیک‌های ریاضی مانند شبکه‌های عصبی ، درخت تصمیم‌گیری، برنامه نویسی ریاضی، منطق فازی و آمار و نرم افزار‌های داده‌کاوی، می‌تواند به سازمان‌ها کمک کند تا اطلاعات معتبر و کاربردی را از منابع مختلف اعم از پایگاه‌های داده یا منابع باز داده مانند اینترنت بدست آورد و از آنها برای تصمیمات مهم تجاری بهره ببرد.

هدف نهایی داده‌کاوی، کشف دانش از داده‌ها برای پشتیبانی از تصمیمات سازمان است. بنابراین، داده‌کاوی به میزان زیادی با دانش و مدیریت دانش مرتبط است. داده‌کاوی یکی از مهمترین راهکارهای کشف دانش موجود در داده‌های عظیم سازمان‌ها می‌باشد و می‌توان آن را به عنوان یکی از تکنیک‌های کلیدی مدیریت دانش محسوب کرد.

از ابزارهای داده‌کاوی برای کشف دانش در بسیاری از صنایع اعم از خرده فروشی، بانکداری و موسسات مالی، هوانوردی، بیمه، کسب‌ و کارهای آنلاین، بهداشت و درمان، خبرگزاری‌ها و غیره استفاده کرد. همچنین این ابزار کاربردهای متنوعی در اکثر واحدهای سازمانی اعم از حوزه‌های مشتریان، منابع انسانی، تعمیرات و نگهداری، ایمنی و بهداشت و غیره دارد.

 به واسطه اهمیت این مبحث، گروه مشاوره مدیریت دانش دانا، خدمت تخصصی داده‌کاوی را طراحی و به سازمان‌های ایرانی ارائه می‌کند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر، با ما تماس بگیرید.

 

 

[1] Data mining